Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Czy magistrat uwzględni uwagi mieszkańców ws. przeprowadzania konsultacji społecznych?

UM: R. Kitowska, bach 2013-02-28 14:00:00

Zakończył się okres przyjmowania uwag do opracowanego przez Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Konsultacji Społecznych projektu ogólnych zasad przeprowadzenia konsultacji społecznych w naszym mieście. Miasto postara się uwzględnić zgłoszone sugestie.

Zaproponowane przez urzędników  rozwiązania są wypadkową procedur funkcjonujących w Polsce i własnych doświadczeń zebranych m.in. w trakcie przeprowadzania spotkań Prezydenta Radomia z mieszkańcami. - Bardzo nam zależy, aby mieszkańcy mieli udział w  tworzeniu zasad konsultacji. Chcieliśmy poznać także opinię na temat oryginalnego pomysłu wprowadzanego w Polsce po raz pierwszy, dotyczącego propozycji udziału w procesie konsultacji osób  już od 16 lat. Nieprzypadkowo więc już na tak wczesnym etapie prosiliśmy o uwagi do przedłożonych propozycji – mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak. - Cieszy mnie całkiem spore zainteresowanie mieszkańców, którego wyrazem były złożone uwagi.  Postaramy się je uwzględnić, choć od razu trzeba zauważyć, że w niektórych przypadkach uwagi te wzajemnie się wykluczały, co świadczy o sprzeczności interesów różnych grup radomian – dodaje. Główne założenia, które zostały przedyskutowane, zostaną przyjęte w drodze zarządzenia prezydenta.

Zgodnie z wcześniejszą informacją przypominamy, że projekty zgłoszone i przegłosowane w ramach tegorocznej procedury konstrukcji budżetu obywatelskiego zostaną zrealizowane w roku przyszłym. Procedura ta będzie powtarzana co roku. Miarą sukcesu całego projektu będzie aktywne włączenie się radomian w proces budżetu obywatelskiego i budowy społeczeństwa partycypacyjnego. Urzędowy projekt przeprowadzania konsultacji uwzględnia 4 główne etapy: zgłaszanie propozycji, analizę złożonych propozycji, głosowanie i wybór projektów do realizacji, informację i promocję konsultacji.

Etap zgłaszania propozycji nie budził żadnych zastrzeżeń mieszkańców, na co wskazuje brak jakichkolwiek uwag go dotyczących. Etap dotyczący analizy zgłoszonych propozycji inwestycyjnych został oceniony pozytywnie  - z interesującymi uwagami. Jedna z nich przewiduje podawanie do publicznej wiadomości przyczyn negatywnej weryfikacji projektów. Uwagę tę zgłosiło Bractwo Rowerowe. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. W ocenie kolejnego mieszkańca nie jest potrzebny etap oceny przez Zespół Opiniujący, a pod głosowanie powinny trafić wszystkie projekty po weryfikacji formalno-prawnej. Taką uwagę przekazała także Sopocka Inicjatywa Rozwojowa. Ideą jest największe z możliwych zbliżenie obywatela do decydowania o wydatkach.

Etap głosowania i wyboru projektów, zgodnie z oczekiwaniami, skupił najwięcej uwag oceniających. Interesujący jest fakt, że niektóre z nich wzajemnie się wykluczały. Świadczy to o zróżnicowanych potrzebach zarówno środowiskowych, jak również w różnych grupach wiekowych. Jednym z takich punktów  jest np. formuła głosowania. Jedno z radomskich stowarzyszeń postuluje w ramach oszczędności przeprowadzanie go wyłącznie za pomocą formy elektronicznej. To także uwaga Bractwa Rowerowego. Jednocześnie jednak starsi mieszkańcy uważają, że forma papierowa pozwala na spokojne zapoznanie się z formularzem i jest najbardziej przyjazna seniorom.

Najwięcej uwag dotyczyło wyznaczonych okręgów do głosowania, które zostały przyjęte zgodnie z podziałem wyborczym. Wydaje się on najbardziej adekwatny do liczby mieszkańców, podziału środków i docelowo realizacji projektów. Mieszkańcy zwrócili jednak uwagę na kilka znaczących spraw, które są obecnie analizowane. Dotyczy to podziałów jednostek urbanistycznych np. osiedla XV–lecia, gdzie granica okręgów 1 i 4 przebiega prawie przez środek tej jednostki. Zdaniem mieszkańców, może to powodować komplikacje przy zgłaszaniu i realizacji zadań. Pojawiły się także wątpliwości co do obszarów mniej zaludnionych. Pierwsze uwagi w tej materii prezydent Radomia usłyszał w trakcie cyklu spotkań z mieszkańcami poświęconych prezentacji budżetu miasta i założeń prowadzenia konsultacji. Istnieje tu obawa o brak możliwości przeprowadzania inwestycji w takich obszarach ze względu na przegłosowywanie ich przez części bardziej zaludnione. Wprowadzenie podziału na dzielnice zgodnie z Systemem Informacji Miejskiej  miałoby być bardziej czytelne dla mieszkańców. Pociąga jednak za sobą rozdrobnienie środków.

Etap informacyjny zakłada szeroki zakres działań, w tym wykorzystanie mediów (działanie informacyjne i reklamowe) oraz postulowane przez mieszkańców formy dotarcia bezpośredniego (informacja do skrzynki pocztowej, mailing, plakaty na terenie całego miasta). Część wniosków mieszkańców wynikała także z niezrozumienia idei przedstawienia ich ocenie mieszkańców, ponieważ kilkanaście z nich dotyczyło już konkretnych inwestycji i potrzeb w różnych obszarach miasta, a więc stanowiło propozycje do budżetu obywatelskiego. Więcej na  temat tych propozycji pisaliśmy tutaj. Zostaną one uwzględnione na etapie przyjmowania zgłoszeń. Wszystkie postulaty zgłoszone przez mieszkańców są brane pod uwagę, niezależnie od tego, czy były już dyskutowane, czy zostały zgłoszone po raz pierwszy.

Większość zapytań lub uwag była zgłaszana osobiście. Drogą elektroniczną wpłynęło zaledwie 5 wiadomości, które można uznać za merytorycznie ukierunkowane na problematykę zasad konsultacji. Być może w przyszłości te proporcje ulegną zmianie. Niezwykle istotne były także uwagi otrzymane ze strony osób zaangażowanych w proces budżetu obywatelskiego w innych miastach, których praktyczne doświadczenia były podstawą do tworzenia propozycji miasta Radomia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych