O tym, że plan zagospodarowania przestrzennego Brzustówki jest niezgodny z prawem mówili członkowie Stowarzyszenia Kupców Polskich w Radomiu. Zgłosili tę sprawę do wojewody mazowieckiego.
Jak poinformował nas zespół prasowy wojewody, odwołanie przesłane przez SKP to był tylko dodatkowy dokument w tej sprawie. Do obowiązków wojewody należy kompletna i skrupulatna weryfikacja i sprawdzenie zgodności z prawem uchwał dokonywanych na Mazowszu.
W odpowiedzi na nasze zapytanie w sprawie Brzustówki, zespół prasowy wojewody mazowieckiego informuje, że po wnikliwej analizie prawnej, wojewoda mazowiecki złożył w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wniósł tym samym o stwierdzenie nieważności części uchwały, a dokładnie zapisów zawartych w kilku paragrafach (chodzi m.in. o § 6 pkt 5, § 8 w zakresie sformułowania: „w związku z tym w celu ich ochrony wszelkie prace ziemne należy zgłaszać Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w Radomiu”, § 11, § 14 ust. 5 pkt 18, § 15 ust. 4 pkt 3 w zakresie sformułowania: „terenu nowo wydzielonych”) i § 15 ust. 8).
W ocenie wojewody, przy podejmowaniu uchwały, naruszone zostały przepisy: Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Ustawy o gospodarce nieruchomościami i rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Jak czytamy w odpowiedzi zespołu prasowego wojewody, Rada Miejska w Radomiu złamała również zasady i procedurę sporządzania miejscowego planu, ponieważ nie dokonała właściwego rozpatrzenia uwag do projektu planu zgłoszonych przez mieszkańców (wcześniej nieuwzględnionych przez Prezydenta Radomia). Według wojewody, wskazane nieprawidłowości powodują konieczność wyeliminowania części ustaleń uchwały z obrotu prawnego.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Radomia „Brzustówka – I etap” został przyjęty 17 marca br. obejmuje teren w obrębie ulic: Żółkiewskiego, Mieszka I, Energetyków i Brzustowskiej. Zadaniem planu jest stworzenie podstaw do prowadzenia działalności realizacyjnej na obszarze planu zgodnie z określoną funkcją.
Teren Brzustówki został podzielony na strefy funkcjonalne: strefę zabudowy usługowej o charakterze ogólno miejskim i regionalnym, teren usługowo-mieszkaniowy, teren urządzeń i tras komunikacyjnych, teren rezerwy dla urządzeń i tras komunikacyjnych. Największą strefą jest ta przeznaczona na zabudowę usługową o charakterze ogólno miejskim i regionalnym. Na tym terenie mogą powstać różnego rodzaju usługi, m.in. administracja, handel, gastronomia, kultura i sport. Liczy ona ok. 40 ha.
- Taka połać ziemi z przeznaczeniem na handel zniszczy rodzimą przedsiębiorczość. Przestrzeń publiczna wymrze w naszym mieście - argumentował podczas czerwcowej konferencji prasowej Jerzy Kowalik z SKP w Radomiu.
Do czasu wydania prawomocnego wyroku przez sąd, uchwała Rady Miejskiej w Radomiu nadal obowiązuje.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>