Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Co zawiera raport o stanie mazowieckiego środowiska? W Radomiu ubywa ludności!

kk, MUW 2013-01-08 18:36:00

Zanieczyszczenie powietrza, ochrona jakości wód, gospodarka odpadami – to niektóre zagadnienia omówione w raporcie o stanie środowiska w województwie mazowieckim. Analizę przygotował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie. Z raportu możemy się też np. dowiedzieć, że w 2011 r. najwięcej ludności ubyło w Radomiu oraz że to w naszym mieście zmierzono najwyższą dobową temperaturę.

Wyniki badań powietrza na Mazowszu wskazują, że największy problem stanowi zanieczyszczenie pyłami. Pomiary prowadzone w 2011 r. na 26 stacjach w województwie były ukierunkowane także na sprawdzenie stężeń: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku azotu, tlenków azotu, ozonu, benzenu, tlenku węgla, rtęci w stanie gazowym oraz węglowodorów aromatycznych. Źródłem zanieczyszczenia powietrza są m.in. elektrociepłownie, zakłady przemysłowe, lokalne kotłownie i paleniska domowe. W 2011 roku województwo mazowieckie zajmowało trzecie miejsce w kraju (za województwem śląskim i łódzkim) pod względem emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych pochodzących z zakładów szczególnie uciążliwych. W kilku z nich w 2011 r. dokonano modernizacji, które miały na celu ochronę powietrza w regionie. Specjalne instalacje zamontowano m.in. w Elektrociepłowni Siekierki (obecnie PGNiG Termika S.A.), Elektrociepłowni Żerań (obecnie PGNiG Termika S.A.), Elektrowni Kozienice S.A. (obecnie ENEA Wytwarzanie S.A.) oraz w PKN Orlen S.A. w Płocku. Na tym tle Radom wygląda całkiem nieźle.

Na tle kraju mazowieckie znajduje się na pierwszym miejscu pod względem ilości zebranych odpadów komunalnych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, w 2011 r. wytworzono ich 361 kg. Zebrane odpady komunalne zostały zagospodarowane poprzez unieszkodliwienie na składowiskach – 58,2%, przetworzenie metodą mechaniczno-biologiczną – 21,1%, przetworzenie metodą termiczną – 6,8%, wysegregowanie i przekazanie do zagospodarowania – 4,9% oraz przeznaczenie na recykling - 9%. Poważnym problemem w przypadku Mazowsza jest rosnąca liczba miejsc dzikiego składowania odpadów. Na koniec 2011 r. istniało w Polsce 2539 wysypisk, (ok.35% mniej niż w 2010 r.). W województwie mazowieckim zinwentaryzowano 176 obiektów, w tym 33 w miastach oraz 143 na obszarach wiejskich. Ponad 6% odpadów wytworzonych w sektorze gospodarczym w Polsce wyprodukowano na Mazowszu, co klasyfikuje je pod tym względem na czwartym miejscu w kraju po województwach: śląskim dolnośląskim i łódzkim.

W 2011 roku w województwie mazowieckim zużyto na potrzeby gospodarki narodowej i ludności 2 714 hm3 wody, z czego 88% na potrzeby przemysłu. Z ogólnej ilości pobranych wód w województwie mazowieckim około 95% stanowiły wody powierzchniowe, a około 5% wody podziemne.

Średnia roczna temperatura powietrza w roku 2011 dla obszaru województwa mazowieckiego wahała się od około 8,8-9,2°C w północnej i wschodniej części województwa do około 10°C w części środkowo-zachodniej. Według danych pomiarowych na automatycznych stacjach najwyższą dobową temperaturę zanotowano na stacji w Radomiu, ul. Tochtermana i wyniosła ona 26,2 stopni C, natomiast najniższą dobową temperaturę zanotowano na stacji w Warszawie, ul. Krucza i wyniosła ona -30 stopni C . Najwyższa roczna temperatura w 2011 roku wystąpiła na stacjach w Warszawie, ul. Wokalna i Al. Niepodległości i wyniosła 9,9 stopnia C, a najniższa na stacji w Granicy (Kampinoski Park Narodowy) i wyniosła 8,7 stopnia C.

W ramach monitoringu badawczego wokół wylewiska osadów garbarskich byłych Radomskich Zakładów Garbarskich w Radomiu w rejonie ulicy Nowa Wola Gołębiowska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska badał jakość wód w pięciu punktach. Wykonane badania wykazały, że najbardziej niekorzystne wyniki zanotowano w wodzie pochodzącej z 3 piezometrów. Stwierdzono w niej wysokie stężenia chlorków (w V klasie), oraz stężenia ogólnego węgla organicznego (w klasie IV). Ponadto w 2 piezometrach wystąpiły wysokie stężenia siarczanów (w klasie IV). Stężenia chromu ogólnego i chromu Cr+6 nie przekraczały wartości granicy oznaczalności.

W podziale administracyjnym województwa mazowieckiego, w czołówce pod względem ilości zebranych zmieszanych odpadów komunalnych znajdują się powiaty: m. st. Warszawa (592,5 tys. Mg), pruszkowski (55,5 tys. Mg), m. Radom (49,7 tys. Mg), piaseczyński (44,1 tys. Mg), m. Płock (41,1 tys. Mg), warszawski zachodni (36,2 tys. Mg), wołomiński (35,8 tys. Mg), otwocki (35,5 tys. Mg).

W ostatnim 10-leciu zdecydowanie ograniczono w województwie składowanie odpadów, od ponad 30% w 2002 r. do najniższej jak dotąd wartości 4,26% w 2011 r.

Najwięcej odpadów z sektora gospodarczego powstaje w powiatach:
- m. st. Warszawie – 53,2% (38,4% w 2010 r.),
- kozienickim – 14,1% (20,6% w 2010 r.),
- legionowskim – 6,6% (12,4% w 2010 r.),
- m. Ostrołęka – 5,8% (7,8% w 2010 r.).

Największą ilość wyrobów zawierających azbest zinwentaryzowano w m. st. Warszawie (88 894 Mg) oraz w powiatach: radomskim (86 991 Mg), siedleckim (71 047 Mg,) płockim (65 404 Mg) i ostrołęckim (63 881 Mg).

Z opracowania dowiadujemy się też np., że maksymalne stężenia 8-godzinne tlenku węgla osiągnęły najwyższe wartości m. in. w punkcie pomiarowym przy ul. Tochtermanna, a stężenie pyłu zawieszonego PM10 przekroczyło dopuszczalne wartości w punkcie przy ul. 25 Czerwca.

Opracowanie zawiera wiele ciekawych zestawień, także dotyczących naszego miasta. Pełny tekst raportu „Stan środowiska w województwie mazowieckim w 2011 roku” jest dostępny na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych