Oto treść informacji, jaką otrzymał nasz portal od Emilii Tomalskiej, rzeczniczki prasowej spółki, którą publikujemy w calości:
Na terenie obsługiwanym przez Zakład Gazowniczy Radom – Oddział Mazowieckiej Spółki Gazownictwa z dniem 7 maja br. wstrzymano przyłączanie do sieci dystrybucyjnej odbiorców, zasilanych z gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Sękocin - Lubienia, w związku z wyczerpaniem w okresie zapotrzebowania szczytowego rezerw przepustowości tego gazociągu, przy zagwarantowanych przez operatorów współpracujących parametrach dostawy w punktach wejścia do systemu dystrybucyjnego należącego do naszej Spółki.
Decyzja ta związana była przede wszystkim z koniecznością dostarczania paliwa gazowego w sposób niezawodny i bezpieczny dla Klientów, dla których Spółka dotąd dostarczała paliwo gazowe. Sytuacja, która wystąpiła w regionie radomskim związana jest z rokrocznym wzrostem zapotrzebowania na paliwo gazowe, przy aktualnie istniejącym jednym źródle zasilania gazociągów dystrybucyjnych na tym obszarze. W związku z zaistniałą sytuacją nasza spółka prowadzi szereg działań zmierzających do zapewnienia stabilnych dostaw gazu dla obecnych oraz potencjalnych odbiorców, w tym w trybie ciągłym prowadzimy proces uzgodnień z operatorami współpracującymi, zgodnie z przepisami wynikającymi z Prawa Energetycznego.
W dniu wczorajszym 4 lipca 2012r. odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli władz Miasta Radomia t.j. - Prezydenta Miasta oraz Zastępcy Prezydenta Miasta Radomia, przedstawicieli Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM oraz przedstawicieli Mazowieckiej Spółki Gazownictwa, na którym omówiono szczegółowo uwarunkowania obecnie zaistniałej sytuacji w zakresie wynikającym z zarządzania systemem przesyłowym gazu oraz przedstawiono zakres podejmowanych wielokierunkowych działań w perspektywie długo- oraz krótkookresowej. Operator Gazociągów Przesyłowych przedstawił będące w trakcie opracowania długookresowe, perspektywiczne rozwiązanie polegające na przebudowie gazociągów przesyłowych tzw. „pierścienia warszawskiego”. Jako częściowe rozwiązanie doraźne wskazał przesunięcie strumienia paliwa gazowego wprowadzanego do systemu dystrybucyjnego naszej spółki, poprzez zmianę wolumenu i kierunku dostaw w ramach kontraktów na dostawy gazu do Polski. Zmiany te dotyczą zapisów w kontraktach międzynarodowych i w tym zakresie zostały skierowane w maju 2012 roku pisma ze strony OGP GAZ-SYSTEM oraz Mazowieckiej Spółki Gazownictwa do przedsiębiorstwa obrotu gazem.
Mazowiecka Spółka Gazownictwa przedstawiła także propozycje rozwiązań, możliwych do realizacji w okresie przejściowym, do czasu przebudowania gazociągów „pierścienia warszawskiego” przez OGP GAZ-SYSTEM:
• zaproponowanie naszym Klientom zawierania umów przerywanych na dostawę paliwa gazowego tj. umowy, gwarantującej dostawę gazu na zasadach przerywanych - poza okresem szczytowych poborów, (co wymaga zapewnienia sobie przez tychże Klientów alternatywnego źródła energii na okres czasowego ograniczenia dostaw),
• budowę w rejonie Radomia stacji regazyfikacji gazu ziemnego skroplonego (LNG), umożliwiającej przyłączanie nowych odbiorców. Realizacja tej inwestycji uzależniona jest od ukończenia budowy Terminala LNG w Świnoujście (planowanego w roku 2014) oraz zapewnienia dostaw gazu płynnego przez przedsiębiorstwo obrotu gazem.
Zaproponowane rozwiązania, powinny pozwolić dostarczanie paliwa gazowego do momentu rozbudowy systemu przesyłowego gazu, celem osiągnięcia możliwości podwyższenia przepustowości w systemie gazociągów dystrybucyjnych na tym obszarze.
*****
Informacje o firmie:
Mazowiecka Spółka Gazownictwa jest operatorem systemu dystrybucyjnego prowadzącym swoją działalność na 27% kraju (zasięgiem swojego działania obejmuje obszar województwa mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, a także częściowo - lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego). Spółka prowadzi swoją działalność w terenie poprzez sześć oddziałów terenowych – Zakłady Gazownicze: Białystok, Ciechanów, Łódź, Mińsk Mazowiecki, Radom, Warszawa. Spółka świadczy usługę transportu paliw gazowych sieciami wysokiego, średniego i niskiego ciśnienia, prowadzi rozbudowę i eksploatację zarządzanego systemu dystrybucyjnego oraz przyłącza do systemu nowych odbiorców. Poprzez sieć gazociągów i przyłączy o długości ponad 27 tys. km, obsługuje około 1,5 mln odbiorców końcowych na rzecz których przesyła ponad 2 mld m3 gazu rocznie. Długość gazociągów wraz z przyłączami zwiększa się średnio rocznie o około 470 km, a liczba odbiorców o ponad 24 tys.