Władze województwa cyklicznie spotykają się z przedstawicielami wszystkich regionów województwa. Wczoraj do urzędu marszałkowskiego w Warszawie zaproszono samorządowców z regionu radomskiego. Spotkanie pozwoliło przedyskutować potrzebę rozszerzania partnerstwa w ramach RIT.
– Program radomski pojęty jest bardzo wąsko, w istocie dotyczy Radomia i powiatu radomskiego. Musimy pracować nad tym, aby zmieniło się jego postrzeganie i budować kapitał społeczny projektu. Wiemy, że burmistrzowie i starostwie z regionu chcą rozmawiać na temat kształtu RIT-u. Dobrze byłoby, aby prezydent Radomia, lider projektu mimo rozdźwięku, który pojawiał się między nim i starostą a radomskimi samorządowcami, chciał rozmawiać. Tylko wówczas możliwe będzie uzyskanie konsensusu. Ważne jest, aby wszyscy mieszkańcy subregionu widzieli korzyści płynące z przyjętych rozwiązań. Radomskie pomysły skupione są na ochronie zdrowa i to jest ważne, ale powinniśmy szukać również innych projektów, które będą służyć całej radomskiej społeczności – mówi Zbigniew Strzelecki, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie.
Środki w ramach RIT dla wszystkich pięciu subregionów Mazowsza wynoszą 6 proc. całej kwoty przyznanej województwu na RPO WM 2014-20 (czyli 130 mln euro). Trzeba też pamiętać, że poza RIT-em o wsparcie z UE będzie można się ubiegać jak dotychczas – w ramach otwartych konkursów.
Nad radomskim porozumieniem trzeba jeszcze popracować i tu szczególna rola lidera – jego zadaniem jest wypracowanie i przyjęcie takich rozwiązań, które będą odpowiadały nie tylko mieszkańcom Radomia, ale całego regionu. Samorządowcy chcą spotykać się i rozmawiać, co jest dobrą podstawą do wypracowania nowej, wspólnej koncepcji.
Regionalny Instrument Terytorialny (RIT) jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-20. To nowe, autorskie podejście do wykorzystania środków unijnych. Chodzi o to, by myśleć o inwestycjach, przekraczając granice poszczególnych samorządów. Są takie dziedziny, w których liczy się porozumienie między samorządami i wspólna inicjatywa. Pozwoli to elastycznie i indywidualnie (czyli z punktu widzenia danego subregionu) podchodzić do projektów. Cel jest prosty – aby środki unijne jak najlepiej wpłynęły na rozwój danego terenu.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>