- Nie ma jeszcze decyzji wiążącej, jaką funkcję w przyszłości będzie pełnił budynek. Z racji tego że należy on do gminy Radom to na pewno będą się w nim mieściły instytucje miejskie. Na ten moment nie wiemy jednak jakie - wyjaśnia Ryszarda Kitowska z zespołu prasowego Urzędu Miasta Radomia.
Były również plany przeniesiona biura Rady Miejskiej do obecnego budynku Archiwum.
- Nie rozmawialiśmy konkretnie na ten temat. Nawet jak byśmy chcieli przenieść biuro Rady Miejskiej to nie ma na to pieniędzy - mówi Dariusz Wójcik przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu.
Na razie nikt nie ma pomysłu, jakie instytucje powinny znaleźć się w opuszczonym już za niecały rok budynku ratusza w Rynku. A co na ten temat sądzą nasi Czytelnicy? Zapraszamy do dyskusji!
28 czerwca ubiegłego roku został podpisany akt notarialny w sprawie zamiany nieruchomości - miasto przekazało Skarbowi Państwa działkę przy ulicy Wernera z przeznaczeniem na budowę Archiwum Państwowego w zamian za zabytkowy budynek ratusza.
Przypomnijmy, że nowy budynek Archiwum Państwowego powstaje przy ulicy Wernera 7. Będzie obiektem trzykondygnacyjnym o powierzchni przeszło 2 tys. m kw. Poza pomieszczeniami do magazynowania dokumentów, będzie się tam znajdować także sala konferencyjna, sala wystawowa, pracownie naukowe oraz pracownie konserwacji, digitalizacji i opracowania zbiorów oraz biblioteka.
W nowym archiwum ma się mieścić 10 tys. metrów bieżących akt. W tej chwili radomskie archiwum dysponuje ponad 3,8 tys. metrami bieżącymi akt i ponad 300 tys. jednostkami archiwalnymi. Budowa nowego archiwum wyniesie ponad 9,2 mln zł.