O powodach zatrzymania prawa jazdy mówi art. 135 kodeksu o ruchu drogowym. Punkt ten reguluje także przypadki, w których prawo jazdy może być zatrzymane albo musi. Różnica między jednym, a drugim polega na tym, że kierowca po zatrzymaniu dokumentu może prowadzić dalej albo jest zmuszony do zorganizowania kierowcy zastępczego. W pierwszym przypadku kierowca otrzymuje od funkcjonariusza policji pokwitowanie uprawniające do dalszej jazdy.
Procedura ta ma miejsce wówczas, gdy dokument jest zniszczony, upłynął termin jego ważności lub gdy policjant podejrzewa, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie. Wydane upoważnienie uprawnia do kierowania pojazdem przez siedem dni. Niestety, kierowcom najczęściej zatrzymywane jest prawo jazdy z dużo cięższego przewinienia, prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.
Co roku w Radomiu, ogółem zatrzymywanych jest kilkaset praw jazdy. W 2011 roku prawo jazdy zostało zatrzymane 816 osobom, a w 2012 roku 649 osobom. - Niestety zdecydowana większość przypadków to prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. W ubiegłym roku zostało ponadto cofniętych 101 praw jazdy, o 11 więcej niż w 2011 roku. Główną przyczyną było negatywne orzeczenie lekarskie ze względów zdrowotnych lub psychologicznych – wyjaśnia Grażyna Sobczak, kierownik referatu praw jazdy w Urzędzie Miejskim w Radomiu.
Każdego roku wielu kierowców otrzymuje także skierowania na egzamin sprawdzający kwalifikacje. - Tutaj przyczyną jest przekroczenie liczby punktów karnych. Wówczas prawo jazdy zatrzymuje się na rok czasu i kwalifikuje się do ponownego zdania egzaminu – dodaje Sobczak. Takich osób w Radomiu w 2012 roku było 499, a w 2011 roku 557.