Plany zagospodarowania Ratusza zależeć będą od oceny stanu technicznego budynku. Taka ocena może zostać przeprowadzona dopiero wtedy, gdy mury ratusza opuszczą pracownicy Archiwum Państwowego.
- Nie chciałbym dziś podawać konkretnych deklaracji, bo wszystko jest uzależnione od kwoty na remont, jaką bedziemy dysponować - mówi Rafał Czajkowski, sekretarz miasta.
Pod koniec maja oddano do użytku nową siedzibę Archiwum Państwowego przy ul. Wernera. W związku z tym, z początkiem lipca ruszyła przeprowadzka do nowej siedziby. Do przeniesienia z ratusza (poprzedniej siedziby tej instytucji) jest łącznie prawie cztery tys. metrów akt. Obecnie przeprowadzka jeszcze trwa.
- Nie znamy do końca stanu technicznego tego budynku. Nadal jest on zajęty przez pracowników archiwum, ponieważ termin zakończenia przeprowadzki nieco się przesunął, ale myślę, że jeszcze tym roku zostanie ona zakończona. Dopiero wtedy będzie można oszacować zakres robót - mówi Rafał Czajkowski - sekretarz miasta, i dodaje: - Z pewnościa jest kilka rzeczy do zrobienia natychmiast. Trzeba poprawić kwestie związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, brakuje drugiej drogi ewakuacyjnej. Jest też kłopot z sanitariatami. Natomiast to w jakim stanie są ściany, okaże się, jak z archiwum zostaną przeniesione ostatnie dokumenty.
Sekretarz przypuszcza, że realny termin, kiedy pracownicy opuszczą budynek po archiwum to listopad - lub początek grudnia bieżącego roku.
Rafał Czajkowski przyznaje, że rozmawiał już w tej sprawie ze skarbnikiem miasta Sławomirem Szlachetką. - Czekam też na jego decyzję, bo uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie projektu i generalny remont tego budynku. Natomiast to, co będzie możliwe do zrobienia zależy od tego czy i jakimi kwotami będziemy dysponować. Jeśli okaże się, że nie mamy większych pieniędzy, to trzeba będzie w jakiś sposób na bieżąco zagospodarować ten budynek, bo nie wyobrażam sobie żeby on stał pusty i niszczał - mówi sekretarz.
- Jeśli będziemy dysponować odpowiednimi środkami na remont to moglibyśmy rozważać przeniesienie któregoś z wiceprezydentów wraz z podległym mu wydziałem. Jednak, jak przyznaje sekretarz miasta - jest jeszcze bardzo dużo niewiadomych.
Planowane otwarcie nowej siedziby archiwum odbędzie się 25 października.
Nowy budynek Archiwum Państwowego w Radomiu ma 2 388 mkw pow. użytkowej, a wartość realizacji tej inwestycji wyniosła 12,7 mln. zł. Budowa trwała dwa lata. Nowy budynek jest w pełni przystosowany do przechowywania materiałów archiwalnych w optymalnych warunkach. W pomieszczeniach magazynowych docelowo będzie można pomieścić ok. 10 000 mb akt.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >