Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Chcą przypomnieć o istnieniu radomskiego getta

ŁG 2012-07-12 14:00:00

Resursa Obywatelska oraz Teatr Powszechny wspólnie uczczą 70- lecie likwidacji getta radomskiego. Obchody zostaną rozbite na dwie części. Na początku sierpnia zostanie wyświetlony film przez Resursę obywatelską, a we wrześniu dwa przez Teatr Powszechny w Radomiu.

Resursa Obywatelska, 3 sierpnia o godzinie 21 przy ulicy Podwalnej wyświetli film o roboczym tytule ,,Beit Radom”. Film oparty jest na wspomnieniach trzech osób, które przebywały w Getcie.

- Poprzez film chcemy odpowiedzieć na pytanie dla kogo Radom był domem? Jak czuli się Żydzi w naszym mieście? Ale przede wszystkim pragniemy wiernie oddać wspomnienia osób, w oparciu o które ten film powstał. Udział w nim wzięli aktorzy Radomskiego Teatru. Po projekcji zapytamy napotkanych na ulicach radomian czy wiedzą, że w naszym mieście było getto – mówi Renata Metzger dyrektorka Resursy Obywatelskiej w Radomiu. 

Natomiast 4 i 5 września odbędzie się pokaz dwóch filmów Piotra Szalsza. ,,Dzieci sprawców -dzieci ofiar” oraz ,,Serce Chopina '' Zostaną one wyświetlone w Resursie Obywatelskiej.

- To jest część naszej trudnej historii, chcemy o tym rozmawiać, pamiętać i na tej podstawie tworzyć przyszłość. Po raz drugi wspólnie będziemy pracować nad projektem. Okazuje się że można po partnersku stworzyć ważną dla naszego miasta rzecz. Jestem otwarty na tego typu współpracę – powiedział Zbigniew Rybka dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu.

Getto utworzone w 1941 roku przez Niemców. Składało się z kilku obszarów. Tak zwane „duże getto” obejmowało między innymi ulice: Reja, Szpitalną, Grodzką, Wałową, Podwalną, Bernardyńską, Zgodną, Piwną i Przechodnią. Tak zwane „małe getto” znajdowało się w dzielnicy Glinice i obejmowało między innymi ulice: Słowackiego, Kwiatkowskiego, Złotą, Białą, Staroopatowską, Fabryczną, Błotnią i Kośną. W te miejsca spędzano ludność żydowską z całego miasta, pozbawiając ją dobytku. Zamknięto tam łącznie około 33 tysięcy Żydów. Mieli oni zakaz opuszczania getta pod groźbą śmierci. - Z powodu chorób, głodu i niemieckiej przemocy, zmarło w nim kilka tysięcy osób. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych