Centrum Przetwarzania Danych istnieje w Radomiu od trzech lat. Budynek znajduje się przy ul. Samorządowej na działce o powierzchni 4 ha. Zadaniem tej placówki jest utrzymywanie infrastruktury teleinformatycznej na potrzeby Ministerstwa Finansów. CDP zostało wybudowane w ramach projektu Centralizacja i Konsolidacja Systemów Celnych i Podatkowych. To nie tylko e-podatki czy e-cło, ale również teleinformatyczne sieci resortu finansów.
- Systemy infrastrukturalne obsługują systemy podatkowe i celne. Tworzymy dla ministra finansów platformę wykonawczą. Cło i podatki stają się e-cłem i e-podatkami. To mniejsze kolejki w urzędach, mniej papierów do wypełnienia. To oszczędność czasu - mówi Robert Krawczyk, szef informatyczny CPD w Radomiu.
W jednostce budżetowej CPD MF pracuje ponad 160 osób, z czego w ośrodku radomskim ponad 80. Wszyscy zatrudnieni w ośrodku CPD w Radomiu to mieszkańcy Radomia i okolic. To głównie informatycy, inżynierowie budynkowi, specjaliści z zakresu sieci komputerowych, systemów operacyyjnych, składowania danych, bezpieczeństwa teleinformatycznego. Pracowników CPD zaraz po zatrudnienu sprawdza m.in. pełnomocnik ds. informacji niejawnych. Wszystko po to, by dane Polaków były bezpieczne.
Najważniejsze dla funkcjonowania Centrum Przetwarzania Danych są źródła energii. Placówka ta pracuje na pełnych obrotach przez 365 dni w roku. Może pozwolić sobie na tylko czterogodzinny przestój - w razie potrzeby. By zasilić wszystkie urządzenia, a przede wszystkim dwie duże serwerownie, niezbędna jest ogromna moc.
- CPD wyposażone jest obecnie w dwie niezależne linie zasilające średniego napięcia oraz dwa agregatory prądotwórcze. W sumie mamy trzystopniowy system zabezpieczający. W związku z tym awaria nie stanowi dla nas problemu. Jeśli na skutek awarii przestalibyśmy otrzymywać zasilanie z sieci elektrycznej, wówczas urządzenia zasilałyby generatory. Do ich funkcjonowania potrzebne jest paliwo, którego zapas utrzymujemy na poziomie 25 tysięcy litrów. Z dostawą nie ma problemów - mówi Robert Krawczyk.
W CPD znajduje się pomieszczenie, w którym ustawione są serwery. Są one chłodzone specjalnym systemem klimatyzacji. Ciepło, które oddają serwery, wykorzystywane jest do ogrzewania wnętrz budynku administracyjnego. To tańsze, niż CO. To niejedyna oszczędność tej placówki. Nieopodal niej znajduje się zbiornik, który gromadzi wodę deszczową. Woda ta jest wykorzystywana w sanitariach Centrum oraz do utrzymywania zieleni.
Drugim ważnym elementem dla Centrum Przetwarzania Danych jest bezpieczeństwo.
- W budynku funkcjonuje system kontroli dostępu. Są karty, czytniki, kody czy odbicie linii papilarnych. Ponadto mamy dziesiątki kamer, wewnętrzną ochronę oraz automatyczny system gaszenia pożaru za pomocą gazu. Dach CPD jest płaski. Znajdują się na nim elementy systemu klimatyzacji i wentylacji. W związku z tym wyposażony jest w system odladzania. Na całości budynku technicznego jest ułożona klatka Faradaya, która zabezpiecza od wyładowań atmosferycznych, od podsłuchów i promieniowania elektromagnetycznego - tłumaczy Krawczyk.
Radomskie CPD jest zaprojektowane na minimum 15 lat pracy. W serwerowni jest jest jeszcze sporo miejsca na nowe serwery. Jeśli jednak go zabraknie, zgodnie z założeniami projektowymi, istnieje możliwość rozbudowy o dwa nowe obiekty.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>