To już końcowy etap. Sprawdzane jest jeszcze oprogramowanie i wszystkie aplikacje. Jak mówi Paweł Frysztak, komendant Państwowe Straży Pożarnej w Radomiu, jednostka chce mieć 200% pewności, że wszystko funkcjonuje tak, jak należy.
Kiedy ruszy Centrum Powiadamiania Ratunkowego? To tajemnica! – Przełączenie na centrum odbędzie się łagodnie, wręcz niezauważalnie dla mieszkańców miasta. Nie podamy dokładnego terminu, kiedy to się stanie, z obawy przed wzmożoną liczbą telefonów. Może się tak stać, choćby ze zwykłej ciekawości radomian, czy centrum już działa i jak działa. Niepotrzebne telefony mogłyby zakłócić prawidłowe funkcjonowanie systemu – wyjaśnia komendant.
Projekt realizowany przez Ministerstwo Finansów jest już na ukończeniu. - Obecnie Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji prowadzi prace nad zainstalowaniem końcowej wersji Systemu Informatycznego 112 (SI 112) oraz konfiguracją sprzętu – mówi Tomasz Pietrasieński, koordynator Oddziału Prasowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.
Już teraz dzwoniąc pod numer alarmowy 112, mieszkańcom udzielana jest pomoc poprzez przekierowanie do odpowiednich służb, takich jak policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe.
- Radomianie nie odczują żadnej różnicy, ponieważ zmiana będzie dotyczyć jedynie przełączenia w systemach telekomunikacyjnych – dodaje Paweł Frysztak.
„Obecnie Wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego, które przyjmują zgłoszenia na numer alarmowy 112 przy użyciu narzędzi informatycznych dostarczonych przez, działają w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Olsztynie, Kielcach i Opolu. Docelowo będzie ich 17, miasta wojewódzkie oraz Radom” czytamy na stronie Centrum Projektów Informatycznych.
O tym, za które obszary będzie odpowiadało CPR w Radomiu, a za które Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie, zadecyduje wojewoda mazowiecki oraz komendant Wojewódzkiej Straży Pożarnej.