- Doczekałam takiego magicznego momentu, kiedy numer 112 będzie dzwonił w Radomiu. Centrum Powiadamiania Ratunkowego to bardzo skomplikowany system teleinformatyczny, który musi działać bezawaryjnie przez 24 godziny na dobę. Wymagania, jakie musi spełniać CPR to przede wszystkim przygotowani ludzie, którzy tu będa pracować. To jest ok. 400 miejsc pracy dla ludzi, którzy muszą kierować się odpowiedzialnością i opanowaniem, ale także wielką asertywnością. To centrum będzie specjalistyczne i w szczególnych sytuacjach, awariach będzie przejmowało funkcję innych CPR-ów. Jestem przekonana, że dobrze się stało, że główny CPR jest w Radomiu. Cieszę się, bo wiem, ze w Radomiu są odpowiedni ludzie, którzy będą mogli tu pracować i którzy nie zawiodą, gdy trzeba być odpowiedzialnym i skoncentrowanym - mówiła Ewa Kopacz, marszałek sejmu.
Marszałek Ewa Kopacz podkreśliła, że to miejsce jest w bardzo dobrych rękach, bowiem komendant radomskiej straży pożarnej jest osobą wyjątkowej uczciwości i odpowiedzialności.
W ramach modernizacji zaadaptowano poddasze siedziby CPR (w budynku straży pożarnej przy ul. Traugutta). Powierzchnia rozbudowanej części wynosi ponad 700 m², sala operatorów - ok. 400 m². W nowym pomieszczeniu powstanie 50 nowych stanowisk operatorskich. Znajdować się tu będzie również m.in. sala do wypoczynku dla operatorów. Docelowo może tu powstać 100 stanowisk operacyjnych, a przy każdym z nich może pracować 5 operatorów.
CPR w Radomiu rozpoczęło funkcjonowanie w grudniu 2012 r. i stopniowo obejmowało swoim działaniem kolejne powiaty województwa mazowieckiego. Obecnie obsługuje zgłoszenia numeru 112 z całego województwa, poza stolicą, która ma oddzielny CPR. Docelowo CPR będzie przejmował pozostałe numery alarmowe (szczególnie 997, 998, 999).
Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, tak jak pozostałe CPR w Polsce, ma za zadanie obsługę zgłoszeń alarmowych, czyli odebranie połączenia, zakwalifikowanie go i przekazanie do odpowiedniej służby, która będzie mogła udzielić pomocy. Podstawowym celem budowanego systemu jest, aby zgłoszenie od osoby potrzebującej pomocy zostało możliwie szybko przekierowane do właściwej służby ratunkowej. CPR w Radomiu docelowo będzie przygotowane na przejęcie funkcji każdego z pozostałych CPR, w razie awarii któregoś z nich.
W Polsce CPR-y obsługują już ok. 70 proc. wszystkich połączeń alarmowych.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Centrum Powiadamiania Ratunkowego otwarte po rozbudowie
Nowoczesny sprzęt i 50 nowych stanowisk operatorskich pomieści dodatkowe piętro o powierzchni ponad 700 m2, zaadaptowane na potrzeby Centrum Powiadamia Ratunkowego w Radomiu w budynku przy ulicyTraugutta. CPR obsługuje połączenia alarmowe 112 z całego województwa (poza Warszawą), obecnie pracuje tu 71 operatorów. Koszt inwestycji to ponad 5,5 mln zł, środki na ten cel przekazał wojewodzie minister administracji i cyfryzacji.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu