Trwa budowa Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej przy ul. Uniwersyteckiej 6 na Wacynie. Teren obejmuje pałacyk i obszar wokół niego. Radomska firma Archi-Rad stworzyła projekt budynku, natomiast generalnym wykonawcą jest ROSA-BUD. Szacunkowy koszt tej inwestycji to ok. 100 mln zł. Prace zostały podzielone na dwa etapy: pierwszy to budowa szpitala zabiegowego i diagnostycznego, natomiast drugi to budowa ośrodka radioterapii i chemioterapii.
- Mimo, że nastąpiły małe opóźnienia z przyczyn obiektywnych, prace są zaawansowane. Kończymy zakładanie instalacji, płytek. Powinniśmy wszystko skończyć na przełomie maja i czerwca - mówi Ireneusz Okrutny, jeden z inwestorów.
Dr Igal Moor planuje, że pod koniec czerwca budynek szpitala diagnostyczno-zabiegowego i centrum diagnostyczne, czyli I etap inwestycji, zostanie oddany do użytku i, że będzie można rozpocząć przyjmowanie pacjentów. Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej będzie wyposażone w sprzęt najwyższej generacji.
- Dużą część sprzętu już mamy. Trzeba go tylko zainstalować. Planujemy to zrobić w następnym tygodniu. Jako pierwsi na Mazowszu będziemy mieć pracownię PET-CP. Za pomocą medycyny nuklearnej będziemy leczyć ludzi w sposób mało inwazyjny. Pracownia ta będzie wyposażona w tomograf komputerowy 120-warstwowy, który pozwoli na bardzo dokładną diagnostykę. Będziemy również instalować nowoczesny sprzęt na bloku operacyjnym. Dzięki niemu będziemy mogli wykonywać różnego rodzaju zabiegi, m.in. laserowe, mało inwazyjne, endoskopowe. W szpitalu znajdą się także pracownie USG, diagnostyki guzów piersi - to coś nowego w Radomiu - mówi dr Igal Moor.
Do rozpoczęcia pracy w budynku szpitala zatrudniono już ok. 90 proc. personelu medycznego, pielęgniarek i niemedycznego. Docelowo pracę znajdzie tam 100-110 osób.
- Personel średni medyczny i niemedyczny pochodzi z Radomia. Trudno było nam znaleźć lekarzy, ale udało się. Gotowość do pracy w naszej placówce wyrazili medycy urodzeni w Radomiu, ale pracujący poza granicami miasta. Po zakończeniu II etapu budowy, czyli radioterapii i chemioterapii, zatrudnionych będzie ok. 300 osób - tłumaczy dr Moor.
Na razie Centrum nie ma podpisanego kontraktu z NFZ, ale jak zapowiada dr Moor, żaden pacjent onkologiczny nie zapłaci za leczenie w placówce na Wacynie.
- Żaden pacjent onkologiczny na terenie tej placówki nie zapłaci ani złotówki za leczenie. Każdy otrzyma pomoc. Jeżeli chodzi o kontrakt z NFZ, najpierw musimy zakończyć budowę, dopiero możemy rozpocząć proces uzyskania kontraktu - mówi dr Moor.
Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej ma być nowoczesnym szpitalem spełniającym wymogi europejskie, z wykwalifikowaną kardą medyczną, izbą przyjęć, salami operacyjnymi, centrum diagnostycznym, 42 łóżkami i 6 dodatkowymi na O.I.O.M-e, pracowniami USG, RTG, PET-CP, mammografią, kolonoskopią, kruszeniem kamienia, diagnostyki guzów piersi. W centrum ma być oddział chemioterapii i radioterapii. Tej drugiej w Radomiu nie ma. Budowa lecznicy onkologicznej w Radomiu jest niezwykle ważną inwestycją. Radomianie i mieszkańcy okolicznych gmin często wybierają Warszawę lub Kielce na miejsce swojego leczenia. Podróżowanie w sytuacji choroby onkologicznej jest uciążliwe.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>