W trakcie tegoż zgrupowania żołnierze wyżej wymienionych oddziałów wzięli udział w Mszy Świętej ku czci ofiar ludobójstwa katyńskiego oraz złożyli wieniec pod pomnikiem śp. Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką, a także uczcili pamięć pomordowanych polskich oficerów przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje w 1940 roku. Została wystawiona warta honorowa przy pomniku, którą pełnili żołnierze Przemysław Banasik i Szymon Dąbrowski. W uroczystym apelu, który poprowadził Komendant Okręgu Radomsko-Kieleckiego sierż. Paweł Walerczak, głos zabrali Komendant Główny POW ppor. Piotr Augustynowicz, a także Komendant Główny Związku Strzeleckiego Kielce im. Marszałka Piłsudskiego insp. Jerzy Gruszczyński. Po uroczystościach wszyscy żołnierze udali się na obiad kończący zgrupowanie.
Podczas tego zgrupowania żołnierze POW mieli okazje wziąć udział w pokazie z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, które obejmował swoim programem wypadki drogowe oraz czynności ratujące życie przy użyciu sprzętu specjalistycznego. Szkoleniem tym kierował Komendant Oddziału POW w Radomiu st. szer. Mateusz Malicki. Zostało przećwiczonych kilka różnych wariantów ratownictwa przedmedycznego.
Podczas szkolenia był przeprowadzony egzamin wewnętrzny, który z wynikiem pozytywnym zaliczyli następujący żołnierze Oddziału POW Radom:
-żoł. Lewandowska Agnieszka
-żoł. Kwiatkowska Patrycja
-żoł. Biniaszewski Mateusz
-żoł. Stolarczyk Szymon
-żoł. Banasik Przemysław
-żoł. Dąbrowski Szymon
-żoł. Opałka Marcin
-żoł. Karolik Adrian
Obecni na własnej skórze przekonali się jak ważna i cenna staje się każda sekunda w sytuacji, gdy życie ludzkie jest zagrożone. Jak ważnym staje się umiejętność stosowania odpowiedniej wiedzy i czynności ratujących życie. W szkoleniu wszyscy działali tak, jak gdyby była to sytuacja autentyczna. Wiedza, która została przekazana ma na celu przygotowanie tych młodych ludzi do działania w momencie, gdy staną się świadkami wypadku lub innej sytuacji, w której nie zbędnym będzie udzielenie pomocy poszkodowanym. Każdy z nas może stanąć w obliczu takiej sytuacji w najmniej oczekiwanym momencie.
Niejednokrotnie służby ratunkowe potrzebują kilkanaście minut na dotarcie na miejsce zdarzenia, a poszkodowani maja tylko „CZTERY ZŁOTE MINUTY!” i w tym momencie kluczowym dla życia poszkodowanych stają się właśnie umiejętności ratownicze przypadkowych ludzi. Pragnąłbym podziękować za udostępnienie sprzętu specjalistycznego oraz za pomoc w zorganizowaniu zgrupowania niżej wymienionym:
- Dyrekcja Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Radomiu
- Dyrekcja IV Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu
- Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Radomiu
- Kierownictwo Firmy „Nowy Ogród” z Lisowa
- Kierownictwo Karczmy „Bankrut”