Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Caritas zorganizował szkolenie z zakresu Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS)

mkj, Caritas 2013-08-13 16:23:00

Szkolenie z zakresu Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS), odbyło się ostatnio w siedzibie Caritas Diecezji Radomskiej w Radomiu. Głównym organizatorem był Katolicki Ośrodek Adopcyjny, działający przy Caritas. Warsztaty poprowadziła Teresa Jadczak-Szumiło, uznana w Polsce i świecie specjalistka, ekspert PARPA do spraw socjoterapii i FAS, na stałe współpracująca z amerykańskim konsorcjum ds. badań nad Alkoholowym Zespołem Płodowym. 

Adresatem szkolenia byli rodzice adopcyjni, rodzice pełniący funkcję rodziców zastępczych oraz kandydaci na rodziców adopcyjnych współpracujący z Katolickim Ośrodkiem Adopcyjnym, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej.

Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, jednak forma warsztatowa wymagała od organizatorów zaproszenia ograniczonej liczby uczestników, w tym wypadku 43 osób.

Psycholog Tomasz Łukomski z Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego powiedział, że podczas szkolenia uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat etiologii, epidemiologii czy specyficznych trudności w funkcjonowaniu dzieci z FAS. Zapoznali się także z nowymi kierunkami badań w dziedzinie neurologii dziecięcej oraz specyfiką trudności w zakresie diagnostyki zespołu.

- Dyskusja, która wywiązała się w trakcie warsztatów, wskazuje na szczególną potrzebę dostępu do szeroko zakrojonej diagnostyki i terapii dzieci. Poszerzenie wiedzy na temat FAS pozwala rodzicom wychowującym dzieci dotknięte tą chorobą na uzupełnienie informacji, lepsze zrozumienie tego, co przeżywa ich dziecko. Z kolei dla przyszłych rodziców adopcyjnych szkolenie takie umożliwia wypracowanie realistycznej postawy i podjęcie świadomych wyborów adopcyjnych - powiedział psycholog ośrodka.

FAS jest jednostką chorobową powstającą na skutek ekspozycji dziecka w okresie prenatalnym na działanie alkoholu. Płodowy Zespół Alkoholowy jest chorobą nieuleczalną. Pierwsze odkrycia na temat zespołu datuje się na rok 1968. Paul Leomoine opisał związek pomiędzy spożywaniem przez matki alkoholu a zaburzeniami u urodzonych niemowląt.

Poddanie płodu dziecka działaniu alkoholu może w swojej najcięższej formie doprowadzić do powstania  wad wrodzonych, neurologicznych i somatycznych. Wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy powoduje śmierć komórek, uszkadza astrocyty i komórki glejowe czy prowadzi do selektywnej utraty białek w korze czołowej. Zaburza także migrację i organizację komórek mózgowych w okresie prenatalnym.

Częstość występowania zespołu ocenia się na od 3 na 1000 żywych urodzeń w Polsce, poprzez 9,6 na 1000 w Seattle aż do 40 na 1000 żywych urodzeń w RPA. Należy jednak dodać, że w Polsce dane epidemiologiczne nie były jak do tej pory podparte badaniami i są jedynie przypuszczeniem. Obecnie rozpoczyna się program badań przesiewowych mający na celu ustalenie realnej częstości występowania FAS w Polsce.

Celem Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego przy Caritas Diecezji Radomskiej jest poszerzanie zakresu wiedzy na temat trudności, jakie mogą dotykać dzieci i ich rodziców. Szczególnie istotne jest to w sytuacji rodzin adopcyjnych gdyż, niestety, wiele dzieci przeznaczonych do przysposobienia, znajdujących się w opiece instytucjonalnej, obciążonych jest skutkami nadużywania alkoholu przez ich biologiczne matki; zarówno w okresie ciąży jak i wczesnego dzieciństwa. Szkolenia takie jak to umożliwiają zdobycie nowych informacji i praktycznych wskazówek mogą pomóc w opiece nad dziećmi dotkniętymi chorobami i zaburzeniami.

Warsztaty zostały sfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych