Kilkanaście bunkrów z czasów II wojny światowej znajdują się w lesie Sowie Góry. Las ten sąsiaduje z miejscowościami: Wolska Dąbrowa, Brody, Boża Wola i Budki Wierzchowskie. Od strony Radomia można tam dotrzeć, jadąc od strony Jastrzębi przez Bartodzieje, Wolę Goryńską i Wolską Dąbrowę. Dla sympatyków historii naszego regionu to okazja do poznania dziejów mieszkańców wsi nieopodal Radomia, którzy w czasie II wojny światowej sąsiadowali z hitlerowcami.
Bunkry w Sowich Górach straszą. To duże betonowe, zarośnięte mchem obiekty, które z powodzeniem można znaleźć w gąszczu drzew. Jest ich 12. Są rozsiane po całym lesie. Na niektórych da się zauważyć sposób budowy - warstwy betonu umocowane na metalowych prętach ułożonych w szachownicę. Teraz w bunkrach składuje się śmieci. Wokół nich też jest ich sporo.
- To mnie zbulwersowało - mówi pani Monika, radomianka, która wybrała się na wycieczkę rowerową do Sowich Gór nieopodal Woli Goryńśkiej. - Tyle śmieci w takich miejscach - to szokujące. Widać, że ludzie nie znają historii tego miejsca. A jest ona zatrważająca. Nikt z nas by nie pomyślał, że w tym rejonie był obóz dla Żydów, że Polaków, mieszkańców pobliskich wsi wysiedlono, że kazano im budować te bunkry, z których walczyli Niemcy. Tam zginęło tyle ludzi. A teraz śmieci są wewnątrz bunkrów i na zewnątrz - opowiada radomianka.
Faktycznie w miejscowości Kruszyna na północny zachód od Sowich Gór Niemcy zbudowali obóz pracy dla miejscowych Żydów. Zagonili ich do katorżniczej pracy przy budowie bunkrów, stacji kolejowych. Kiedy nie byli już potrzebni, 16 grudnia 1942 roku obóz zlikwidowano wraz z Żydami. Polaków wysiedlili z mieszkań i też kazali pracować przy budowie. Wielu z nich zginęło podczas ucieczek, z wycieńczenia. Bunkry służyły nie tylko do walk, ale również do ćwiczeń niemieckich żołnierzy. Tam stworzyli swego rodzaju poligon. Zajęli dworek w Bartodziejach, szkołę, w której stacjonował dowódca niemieckich oddziałów. Zbudowali sobie mały folwark, w którym pracowali Polacy.
Po wojnie w rejonach Sowich Gór, Bartodziejów i innych pobliskich miejscowości pozostały bunkry, stacje kolejowe Bartodzieje i Kruszyna, sieć kolejowa i drogowa, strzelnica czy schron obserwacyjny w miejscowości Lipa.
Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>