Budowę rozpoczęto od przygotowania terenu pod fundament. Niestety na poziomie wód gruntowo-wodnych scharakteryzowano skomplikowane warunki pracy.
- Już wcześniej wiedzieliśmy, że mogą być niewielkie problemy, ale nie spodziewaliśmy się, że będą one na tyle duże, że będzie konieczne wstrzymanie budowy, bo woda zalewała teren budowy – mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.
Aby dokładnie zbadać warunki, jakie panują na tym obszarze, zatrudniono geologa, który po rozpoznaniu, zalecił ograniczenie prac, natomiast inspektor budowlany wydał nakaz wstrzymania prac. - Zatrudniliśmy geologa z Bydgoszczy, który jest specjalistą w tej dziedzinie. Ekspertyza, którą wydał wyraźnie wskazywała na konieczność wymiany gruntu specjalną metodą i wzmocnienie betonowymi słupami – wyjaśnia dyrektor.
- Dodatkowo musieliśmy przygotować specjalną platformę, na którą mogłaby wjechać palownica. To ciężki sprzęt, który waży około 60 ton. Dopiero wtedy wykonano odwierty na głębokość 10 metrów, które następnie zostały zalane betonem – dodaje Wiśniewska. Budowę wznowiono na początku września.Część środków, która nie została wykorzystana w tym roku, wróciła do wojewody mazowieckiego. Jak jednak tłumaczy dyrektor sanepidu, z pewnością kwota ta powróci w przyszłym roku.
- Gdy tylko oszacowaliśmy, że nie wykorzystamy wszystkich funduszy przyznanych nam na ten rok, od razu wystosowałam do wojewody pismo z prośbą o możliwość wykorzystania tych pieniędzy w przyszłym roku. Zwróciłam się także o ich przekwalifikowanie na nowy sprzęt dla stacji, z którego moglibyśmy korzystać od razu – mówi dyrektor sanepidu.
Przypomnijmy, że budowa nowej siedzimy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Okulickiego rozpoczęła się w połowie lipca tego roku. Budowa stacji potrwa trzy lata.
Obecnie budowa przebiega bez przeszkód.