Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Browar Saskich zostanie wystawiony na sprzedaż. W planach kolejny market?

M.G. 2014-01-22 15:38:00

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisja Gospodarki wyraziła zgodę na sprzedaż dwóch nieruchomości w centrum miasta: działki niezabudowanej o powierzchni ponad 8 tysięcy mkw (przy ul. Tytoniowej) i drugiej przy ul. Limanowskiego, na której znajduje się budynek po dawnym Browarze Saskich. Sprzedaż ma odbyć się w przetargu nieograniczonym. Jednak niskie ceny, jakie ustalono za metr kwadratowy zadziwiają niektórych radnych opozycji, którzy podejrzewają, że na tym terenie powstanie kolejny market.

Piotr Szprendałowicz (radny niezależny) - poinformował o tej decyzji na swoim profilu na Facebooku: - Prezydent Radomia, przy aprobacie radnych PiS, zdecydował o sprzedaży atrakcyjnej działki gminnej (ponad 8 tys. m2) w centrum miasta przy ul. Tytoniowej. Co ciekawe, działka nie jest objęta ograniczeniami planu zagospodarowania przestrzennego, zaś jej wycena, to zaledwie 100zł/1m2!!! Jak myślicie, co tam powstanie???

Kazimierz Woźniak (radny, Radomianie Razem): - Nieruchomość została podzielona. Teraz jest oddzielnie działka i oddzielnie browar. Dlatego mam podejrzenie, że na browar może nie będzie chętnego, ale pustą działkę na jakiś obiekt handlowy się łatwo sprzeda. Mamy takie obawy, że polityka zmierza w tym kierunku. Tym bardziej że ta działka została atrakcyjnie nisko wyceniona. Wszyscy radni opozycji którzy uczestniczyli w komisji byli przeciwni takiej decyzji.

Zbigniew Neska (radny, PO): - Ja byłem przeciwny tej decyzji, ponieważ te działki zostały podzielone, w związku z tym jest obawa, że w tym miejscu powstanie następna Biedronka. W okolicy nie ma żadnego marketu. 

Karol Sońta (radny, PiS): - Moim zdaniem to jest nieuprawnione przypuszczenie, że powstanie tam market, dlatego że nie wiadomo kto kupi tą działkę. Mogą tam powstać zarówno obiekty mieszkalne jak i handlowe. Nie można dziś z całą pewnością powiedzieć, że na tej działce powstanie market. Ta osoba która tak mówi zapewne ma złe intencje i sieje ferment.

Jak informuje Katarzyna Piechota - Kaim, rzeczniczka prezydenta: - Radni wyrazili zgodę, by gmina sprzedała dwie działki. Chodzi o działki, na których położony jest Browar Saskich. Wcześniej podjęto decyzję by podzielić działkę na dwie: jedna to jest działka od strony ul. Limanowskiego z zabudowaniami (ok. 11 tys mkw.), a druga działka, to ta na której nie ma zabudowań. Jej powierzchnia to ponad 8 tys 600 mkw.

 -Ceny za metr kwadratowy tych działek wynikają z operatu szacunkowego, który był przeprowadzany przez rzeczoznawców. Cena działki zabudowanej to ok. 150 zł za mkw., a działki niezabudowanej to niewiele ponad 100 zł za mkw. - dodaje rzeczniczka.

Dotychczas nie ustalono daty kiedy przetargi będą ogłoszone. Z tego co się dowiedzieliśmy, najpierw musi być wywieszony wykaz nieruchomości do zbycia. Ma on wisieć zgodnie z ustawą przez 6 tygodni. Dopiero po tym czasie można ogłosić przetarg. Czy będą to dwa równoległe przetargi - tego jeszcze nie wiadomo.

Katarzyna Piechota-Kaim potwierdza, że radni mieli obawy co do tego, że na niezabudowanej działce może powstać market. Do tego momentu nie ma uchwalonego planu miejscowego na tym terenie. - Jeśli chodzi o zabezpieczenie, przy ogłaszaniu przetargu możemy wpisać sposób zagospodarowania działki, harmonogram inwestycji, a także pobrać kaucję i gwarancję bankową jako zabezpieczenie - informuje rzeczniczka.

Browar Saskich dotychczas nie miał szczęścia do koncepcji zagospodarowania. Kilka lat temu środowiska kombatanckie proponowały, by w Radomiu utworzyć muzeum Armii Krajowej. Władze miasta uznały, że w tej roli znakomicie się sprawdzi browar Saskich. Niestety, na realizację pomysłu nie było pieniędzy. W 2009 roku nieruchomością zainteresował się Zbigniew Mikiciuk, właściciel Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, w którym zgromadził ok. 300 zabytkowych aut. Chciał wydzierżawić browar na 25 lat i stworzyć tu filię swojej placówki, ale także pokazywać wyroby radomskiego przemysłu: rowery, telefony, maszyny do szycia i do pisania. Zrezygnował, kiedy się okazało się, że inwestycja będzie droższa niż przewidywał pierwotnie. Ostatnia koncepcja zagospodarowania browaru to centrum konferencyjno-hotelowe z funkcją kulturalną, którą zaproponowało miastu stowarzyszenie Gong na rzecz Kultury. W myśl tej koncepcji przy ul. Limanowskiego oprócz hotelu i sal konferencyjnych znalazłoby się jeszcze miejsce dla Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej, jednej ze scen teatru oraz muzeum historii Radomia. Oferta była jednak mało konkretna i miasto z niej nie skorzystało.

Cały teren jest ubezpieczony i dozorowany, co kosztuje miasto co roku kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych