Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Bractwo Kurkowe św. Sebastiana świętuje II rocznicę powstania [ZDJĘCIA]

red. 2014-01-17 08:00:00

20 stycznia upłynie dwa lata od proklamacji, jednej z najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych organizacji pozarządowych w Radomiu – Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana. W piątek (17 stycznia) Bractwo zaprasza mieszkańców Radomia na wspólne świętowanie do kościoła św. Wacława. O podsumowanie minionego roku pracy Bractwa i prezentację planów w 2014, poprosiliśmy stojącego na jego czele – radnego Sławomira Adamca.

fot. Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana

- Jak doszło do powstania radomskiego Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana?

- Bractwo św. Sebastiana powstało w Radomiu, czerpiąc z tradycji najstarszych bractw kurkowych w Polsce. Stało się to 20 stycznia 2012r., w czasie uroczystej Mszy Św. i proklamacji Bractwa w najstarszej świątyni naszego miasta – pw. św. Wacława, w której również został w późniejszym czasie zamurowany w prezbiterium oryginalny Akt Proklamacji Bractwa Kurkowego Św. Sebastian w Radomiu. Wśród założyciel Bractwa, byli m.in.: Mariusz Fogiel, Konrad Gałka, Kazimierz Ciszek, Wojciech Skurkiewicz, Kzysztof Szewczyk, Marek Niedźwiecki, Waldemar Kordziński, Paweł Łuk – Murawski, Marek Szary, Adam Zieleziński; w sumie blisko czterdzieści osób.

Dodam również, że bezpośrednim momentem poprzedzającym założenie Bractwa, była prezentowana w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (od grudnia 2011r.), wystawa „Tradycje krakowskiego Bractwa Kurkowego”, ze zbiorów krakowskiego „Celestynatu”, ukazująca pamiątki strzeleckie, będące świadectwem świetności dawnych bractw kurkowych w Polsce, ich znaczenia na polu obronności miast i dawnej Rzeczpospolitej oraz krzewienia kultury narodowej. Kuratorem tej wystawy była pani Elżbieta Kwiecień z Muzem J. Malczewskiego, którą nazywamy z wdzięcznością „matką chrzestną” radomskiego Bractwa św. Sebastiana, choć akurat do radomskiego Bractwa, nie są przyjmowane kobiety.

- Kim są członkowie Bractwa?


- Do radomskiego Bractwa mogą być przyjmowani wyłącznie mężczyźni, którzy ukończyli 33 rok życia. To oczywiście nawiązanie do tradycji, kiedy obronnością miast, a zatem i przynależność do konfraterni brackich, była wyłącznie domeną mężczyzn. Dziś zdarza się, że w niektórych bractwach w Polsce i Europie przyjmowane są panie, czego przykładem może być zaprzyjaźnione z nami Świętokrzyskie Bractwo Kurkowe. Tradycyjnie wymagamy, aby kandydaci do Bractwa posiadali nieskazitelną opinię, nie byli pozbawieni praw publicznych oraz nie byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu. Oczywiście chodzi o to, aby nikt nie wstydził się za nikogo.

Dobrze jest, kiedy kandydat ma już ustabilizowaną sytuację rodzinną, dorobek zawodowy i społeczny. Bractwo wyklucza natomiast możliwość przystąpienia osób, które chciałyby realizować w nim cele polityczne. System naboru i wewnętrznych procedur rekomendacji, chroni Bractwo od przynależności przypadkowych osób. Stawiamy sprawę jasno i zdecydowanie na jakość i wysokie normy, niż na ilość członków.

- Jakie cele stawia sobie ta organizacja?

- Najważniejszym celem Bractwa jest krzewienia kultury narodowej i tradycji bractw kurkowych w Polsce oraz wartości patriotycznych. Statut mówi również, że obowiązkiem Bractwa jest popularyzowanie, wśród mieszkańców Radomia, zainteresowań kulturą i historią Radomia i Ziemi Radomskiej oraz promocja Radomia w Polsce. Działalność charytatywna jest również jednym z najważniejszych spośród celów, które realizujemy. Zakładamy ponadto współdziałanie z innymi instytucjami i organizacjami brackimi o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, w celu pielęgnowania i upowszechnienia spuścizny kulturowej bractw kurkowych.

Cieszy nas ogromnie, że pomimo bardzo krótkiego czasu istnienia Bractwa, jesteśmy już pełnoprawnym członkiem Zjednoczenia Kurkowych Bractwa Strzeleckich RP. W czasie ostatniego zjazdu bractw w Wiaszycach k. Poznania, spotkaliśmy się z wielkim uznaniem dla naszej działalności, ze strony władz Zjednoczenia i usłyszeliśmy, że dziś jesteśmy jednym z najbardziej aktywnych bractw w Polsce.

- Jakie działania udało się Bractwu w roku 2013 zrealizować?


- Chciałbym podkreślić przede wszystkim, że realizacja wielu działań, które podjęliśmy w 2013r., nie byłaby możliwa, bez wielkiego zaangażowania większości członków Bractwa i współpracy z wieloma instytucjami i organizacjami. Dlatego w pierwszej kolejności im dziś należą się słowa uznania i podziękowania. Bardzo dobrze układa nam się współpraca z UM w Radomiu i prezydentem miasta, Muzeum J. Malczewskiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie, zakonami rycerskimi działającymi w Radomiu, ale przede wszystkim, jesteśmy zobowiązani i ogromnie wdzięczni za doskonalą współpracę z RKŚTiG Łaźnią, w szczególności pani dyrektor Beacie Drozdowskiej. To dzięki niej możliwa była realizacja kilku wspólnych projektów kulturalnych i patriotycznych; m.in.: obchodów 70. Rocznicy Ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo – Wschodnich, z udziałem uczestników tamtych tragicznych wydarzeń, ks. T. Isakowicza – Zaleskiego, L. Popka, przedstawicieli Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Łaźnia gościła nas również wz. z obchodami święta Konstytucji 3 – Maja oraz Narodowego Święta Niepodległości, podczas którego otworzyliśmy wystawę poświęconą R. Dmowskiemu, uczestniczyliśmy w pięknym koncercie Katarzyny Bochyńskiej – Wojdył i K. Sionka oraz wspólnym patriotycznym śpiewaniu z publicznością. Wszystkie organizowane w łaźni uroczystości nie mieszczą już dziś chętnych do uczestnictwa w nim, tym większa dla nas i Łaźni radość, że cieszą się takim uznaniem i zainteresowaniem radomian. Niewątpliwie sztandarową uroczystością minionego roku, był udział Bractwa w przygotowaniu wespół z Muzeum J. Malczewskiego, UM w Radomiu oraz innymi partnerami, otwarcia wystawy i imprez towarzyszących oraz katalogu 400 – lecia Radomskiego Trybunału Skarbowego.

Bractwo było również współorganizatorem 150. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, III Orszaku Trzech Króli Uczestniczyliśmy również w licytacji charytatywnej w czasie koncertu Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Mogliśmy poprzez to działanie przekazać osobie potrzebującej pomocy, jedną z największych sum licytacji bombek znanych radomian. Każdego roku nasze wylicytowane bombki (tegoroczna pana Pawła Brysia) są zawieszane przed świętami w kościele św. Wacława. Naturalnie to ta świątynia jest naszym brackim kościołem, w którym uczestniczymy w uroczystościach parafialnych; adoracji Grobu Pańskiego, Rezurekcji, w święcie patronalnym św. Wacława, czy jak miało to miejsce w tym roku wprowadzeniu relikwii św. Kazimierza.

Działań Bractwa w 2013r. było naprawdę dużo i nie sposób je nie tylko opisywać, ale i pokrótce wymieniać stąd odsyłam do naszej strony brackiej (http://bractwo-radom.strefa.pl). Na koniec jednak chciałbym oczywiście wspomnieć strzelanie królewskie i wybór II. Radomskiego Króla Kurkowego, którym A.D. 2013 został Kazimierz Ciszek, który znakomicie i z wielkim poświęceniem reprezentuje Bractwo w różnych działaniach i inicjatywach społecznych. No i oczywiście radomski Król Kurkowy może się szczycić również przywilejem noszenia pięknego srebrnego kura, symbolu i klejnotu Bractwa, który w tym roku wykonaliśmy, wzorując się na krakowskim kurze brackim.

- Co jest największym sukcesem Bractwa?


- O niektórych działaniach Bractwa wspomniałem i to one decydują o uznaniu i powadze jaką się cieszymy wśród radomian oraz w Polsce. Oczywiście najbardziej cieszy jedność członków Bractwa, wzajemne bardzo dobre relacje i możliwość wspólnego działania dla dobra miasta i jego mieszkańców. Dawnie bractwa broniły murów i cieszyły się ogromnym uznaniem i prestiżem, dziś stoją na straży kultury i dziedzictwa narodowego i mam wrażenie, ze w Radomiu czynimy to dobrze.

- Jakie są plany Bractwa na najbliższy rok?

- Plan pracy na najbliższy rok przyjmiemy na dorocznym walnym Zebraniu Bractwa – 17 stycznia. Ale już dziś mogę powiedzieć, że jest jeszcze bogatszy i wymagać będzie jeszcze większego zaangażowania wszystkich członków Bractwa, bo obejmuje aż 23 punkty działań. Na pewno zorganizujemy w czerwcu strzelanie królewskie o tytuł III Radomskiego Króla Kurkowego, na strzelnicy PZŁ w Piastowie, jako imprezę również dla osób zaproszonych spoza Bractwa, w formie pikniku przy dobrej muzyce i wspólnej zabawie. Znowu nie sposób wszystkiego wymienić i omówić, tym bardziej, że dopiero będziemy te działania przyjmowali na walnym zebraniu. Zwrócę uwagę tylko na niektóre plany:

- 151. Rocznica Powstania Styczniowego (współudział organizacyjny z UM Radom i II LO w Radomiu). Msza św. i manifestacja patriotyczna pod Pomnikiem D. Czachowskiego i Krzyżem Powstańczych straceń (ul. Warszawska) – 22.01.2014, g.18.30 (Kościół oo. Bernardynów)

- Udział w Kazikach 2014. Udział we Mszy św. w bazylice św. Kazimierza na Zamłyniu – 4.03.2014 (udział w przedstawieniu o św. Kazimierzu wespół z młodzieżą PG 12)

- Udział w radomskim „Marszu dla Życia”

- Wystawa i spotkanie (zaproszenie do patronatu i uczestnictwa przyjęła już Ambasada Japonii w Polsce) poświęcone 95. Rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią (we współpracy z Łaźnią i UM w Radomiu).

- Udział w adoracji Grobu Pańskiego i Mszy Rezurekcyjnej w Kościele św. Wacława

- Święto Konstytucji 3 Maja. Udział w uroczystościach miejskich. Złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza (ewentualnie współudział w przedstawieniu na pl. Konstytucji wespół z PG 12 w Radomiu)

- Trybunał Radomski Skarbowy. Udział Bractwa w ponownej uroczystości wystawy w Muzeum J. Malczewskiego (wz. ze wzbogaceniem wystawy o eksponaty z Muzeum Czartoryskich z Krakowa)

- 650 lat prawa magdeburskiego dla Radomia. Udział w przygotowaniu i organizacji wystawy w Muzeum J. Malczewskiego

- 71. Rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Wystawa i spotkanie z E. Siemaszko i ks. T. Isakowiczem - Zalewskim

- Udział w organizacji II. Rycerskiego Koncertu Charytatywnego (współpraca z zakonami rycerskimi)

- Udział w strzelaninach królewskich i innych Centralnego Okręgu Zjednoczenia Bractw Kurkowych (m.in.: Starachowice – Świętokrzyskie Bractwo, Łódź, Warszawa, etc.)

- Koncert dla uczczenia kanonizacji Jana Pawła II – E. Bączkowski i Anna Maria Adamiak (współpraca: Łaźnia i parafia św. Rodziny w Radomiu) – 24.04.2014

- Podjecie renowacji jednego z zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Radomiu i udział w kweście listopadowej

- Udział w licytacji charytatywnej podczas gwiazdkowego koncertu ROK (grudzień 2014)

- Organizacja wyjazdu integracyjnego Bractw Kurkowych z Centralnego Okręgu Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP, do Lwowa i na Kresy połud. – wsch. (K. Gałka)

- Organizacja wspólnej pielgrzymki Bractw Kurkowych na Jasną Górę (K. Ciszek)

- Organizacja 11 Listopada - Święta Niepodległości we współpracy z radomską Łaźnią i Muzeum Niepodległości.

- Udział w Orszaku Trzech Króli 2015

- Zaprośmy na koniec jeszcze na święto Bractwa 17 stycznia do kościoła św. Wacława

- Oczywiście zapraszamy wszystkich mieszkańców Radomia, sympatyków naszego Bractwa i kościoła św. Wacława (wspólnie zrealizowanego z Łaźnią), na Noworoczny Koncert Emanuela Bączkowskiego (organy) i Katarzyny Bochyńskiej – Wojdył (śpiew), podczas którego usłyszymy wykonania najpiękniejszych kolęd polskich oraz utwory muzyki poważnej, m.in. J.S. Bacha i W.A. Mozarta. Całość uroczystości rozpocznie się o godzinie 17.00.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych