15 stycznia 2013 r. weszła w życie abolicja dla przedsiębiorców, uchwalona ustawą z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551). Dotyczy ona zaległości, które powstały w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. Do radomskiego oddziału ZUS wpłynęło dotychczas blisko 300 wniosków o abolicję. - To dużo, a tendencja jest rosnąca - mówi Małgorzata Zięba, naczelniczka Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji.
- Największym problemem jest niedoinformowanie wielu zgłaszających się do nas klientów. Z naszej strony zrobiliśmy wiele, by wiedza o zasadach abolicji, w formie dostępnej i wyczerpującej, dotarła do wszystkich zainteresowanych. Była akcja medialna, broszury, są informacje w internecie, a mimo to zdarza się, że pracodawcy sądzą, iż wszystkie niezapłacone składki, w tym za zatrudnionych, też podlegają umorzeniu – mówi Zięba. Więcej na temat tego, kto może ubiegać się o umorzenie składek, pisaliśmy tutaj.
Trzeba pamiętać, że abolicji nie podlegają niezapłacone składki zdrowotne, jeśli przedsiębiorca nie miał zadłużenia na ubezpieczeniu społecznym. - Pretensje zgłaszają również pracodawcy, którzy spłacili już zadłużenia w formie układów ratalnych – dodaje Małgorzata Zięba. Warto jednak przypomnieć, że ci, którzy zadłużenie spłacili będą mieć ten okres zaliczony do przyszłej emerytury w przeciwieństwie do tych, którzy z abolicji skorzystają.