Pani Dorota Pacek- Jaśkiwicz, lekarz weterynarii, od 27 maja wszczepiła czipy tylko 11 psom. Jak sama mówi: - Ja mam gabinet troche na uboczu (ul. Szydłowiecka) to może dlatego, pewnie w centrum zainteresowanie mieszkańców jest większe.
Jednak w gabinecie weterynaryjnym Macieja Kowalczewskiego chętnych też nie ma zbyt wielu. W maju było tylko 3 osoby, a w czerwcu 6 osób. - Ludzie nie mają wiedzy i świadomości po co taka akcja i czemu ma to służyć. Potrzebna jest szersza informacja ze strony Urzędu Miasta, powiedzenie głośno że właściciele psów nie zostaną obciążeni dodatkowymi kosztami czy podatkiem - powiedział Maciej Kowalczewski.
Czipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. W chwili jego znalezienia, można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu i powiadomić go o odnalezieniu czworonoga.
- Cieszę się, że będę mogła bezpłatnie wszczepić czipy moim psom. Do tej pory nie wiedziałam, że jest taka możliwość. Kocham moje psiaki i nie wyobrażam sobie, że mogłabym stracić któregoś z nich. Dzięki wszczepionym czipom moje zwierzęta nawet jak się zgubią, to szybko do mnie wrócą - powiedziała nam Urszula Sekuła, właścicielka czterech psów.
Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Nie trzeba go także usuwać po śmierci zwierzęcia. Czip jest wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami.
- Z moich rozmów z właścicielami czworonogów wynika, że boją się sytuacji, w której pies im ucieknie i wyrządzi gdzieś szkody, a oni będa musieli za to zapłacić, ponieważ zostaną szybko zidentyfikowani w systemie - powiedział Maciej Kowalczewski, lekarz weterynarii. Ludzie pytają mnie także, czy jak pies zdechnie to będa musieli przyjechać żeby ten czip usunąć. Obawiają sie o koszty, które musieli by ponieść w takiej sytuacji - dodał Kowalczewski.
Zabieg wszczepienia czipa nie jest dla zwierzęcia bolesny, przypomina ukłucie igłą. Czip zawiera unikalny numer złożony z 15 cyfr. Odpowiadające mu dane dotyczące cech psa oraz jego właściciela zapisane są nie w czipie, ale w elektronicznej bazie zwierząt oznakowanych.
Przypomnijmy, aby bezpłatnie zaczipować psa należy udać się do jednego z niżej wymienionych zakładów weterynaryjnych, gdzie należy: wypełnić wniosek o oznakowanie i rejestrację psa, okazać dowód tożsamości, okazać książeczkę szczepień psa, z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie.
Po zaczipowaniu lekarz weterynarii dokonuje adnotacji w książeczce zdrowia psa o jego oznakowaniu oraz przekazuje właścicielowi zwierzęcia identyfikator potwierdzający oznakowanie psa. Następnie dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL www.safe-animal.eu
Wykaz lecznic, w których odbywa się bezpłatne czipowanie psów w 2013r.:
Przychodnia Weterynaryjna ,,Zwierzyniec’’ Michał Giżka ul. Wyścigowa 3E, 26-600 Radom, tel. 366-10-88,
,,Centrum Zdrowia Zwierząt’’, Artur Wancerz ul. Miła 17, 26-600 Radom, tel. 389-00-38,
Gabinet Weterynaryjny ,,Pupil’’ Dorota Pacek-Jaśkiewicz ul. Szydłowiecka 20, 26-600 Radom, tel. 389-59-65,
Gabinet Weterynaryjny, Maciej Kowalczewski ul. Orląt Lwowskich 7, 26-600 Radom, tel. 344-62-11,
Gabinet Weterynaryjny, Maciej Kowalczewski ul. Malinowa 3, 26-600 Radom, tel. 384-75-21
Znakowanie to jedno z działań walki z bezdomnością zwierząt przewidzianych w ,,Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miasta Radomia w 2013r.’’ wprowadzonym przez Radę Miejską Uchwałą Nr 490/2013 z dnia 25 lutego 2013r. W ramach akcji w 2013 roku zaplanowano oznakowanie 1000 psów.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>>