Konsultacje potrwają od 17 marca do 7 kwietnia. Uczestniczyć w nich będą mogą wszyscy mieszkańcy Radomia, a także przedstawiciele środowisk „branżowych”: Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Miejskiego Zarządu Lokalami, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, zespołów pracy socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, organizacji pozarządowych.
Policja analizuje na bieżąco zdarzenia, w tym też o charakterze kryminalnym, które są niezbędne przede wszystkim do planowania służb. Dzięki temu wiadomo, w który rejon należy w danym czasie wysłać odpowiednie patrole.
- W zależności od występowania konkretnych przestępstw, kierujemy w te miejsca większe liczby patroli lub planujemy konkretne działania kontrolne. Analizy takie nie powstają na zasadzie konstruowania mapy w dosłownym sensie - są to wewnętrzne analizy - mówi Justyna Leszczyńska z KMP w Radomiu.
Radom jako większe miasto, charakteryzuje się pewną specyfiką w zakresie bezpieczeństwa.
- Duża ilość zdarzeń koncentruje się w centrum miasta. Wpływ na to ma m.in. koncentracja placówek handlowych, gastronomicznych, usługowych, miejsc użyteczności publicznej, o dużym natężeniu ruchu komunikacyjnego szczególnie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu, itp. Ponadto należy podkreślić, że nie ma regularności dotyczącej konkretnych zdarzeń przestępczych w konkretnych miejscach, ulicach czy dzielnicach. Policjanci patrolują teren całego miasta, są to nie tylko umundurowani funkcjonariusze ale także policyjni wywiadowcy i kryminalni, którzy często zatrzymują sprawców na gorącym uczynku. Dużo zdarzeń odnotowujemy w pobliżu placówek handlowych i to tam przede wszystkim kierowane są patrole po cywilnemu. Reagujemy na wszystkie zgłoszenia także od mieszkańców, którzy zaobserwują niepokojące zjawiska, dzięki którym możemy zapobiec popełnieniu przestępstwa czy zatrzymać jego sprawcę - mówi Leszczyńska.
Zebrane informacje posłużą do opracowania realnej „Mapa zagrożeń”, która odzwierciedli rodzaj przestępstw, wykroczeń i miejsc ich występowania.Mapa posłużyopracowaniu „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego na lata 2015 – 2018”.
- Wdrożenie programu powinno poprawić aktualny stan bezpieczeństwa i porządku w mieście, przyczynić się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak.
Konsultacje będą prowadzone w formie elektronicznej - poprzez nadsyłanie uwag na adres:konsultacje@umradom.pl oraz poprzez narzędzie głosowania udostępnione na portalu internetowymwww.radom.pl, a także w formie papierowej poprzez wypełnienie ankiety i złożenie jej w czterech stałych punktach obsługujących konsultacje:
- Biuro Rady Miejskiej ul. Moniuszki 9,
- Biuro Obsługi Mieszkańca ul. Kilińskiego 30,
- Centrum Komunikacji Społecznej (pok. 104) ul. Żeromskiego 53
- Centrum Organizacji Pozarządowych ul. Struga 1.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>