Od kilku tygodni trwają prace na ulicy Limanowskiego. Są niewielkie opóźnienia w związku z poszczególnymi pracami, które jak zapewnia Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów Miejskich, nie wpłyną na termin zakończenia prac przypadający na dzień 15 października. Modernizacja ulicy Limanowskiego została podzielona na dwa etapy: pierwszy od ronda do ulicy Tytoniowej, drugi od Tytoniowej do Obrońców. Wymieniono tam sieć wodną, kanał sanitarny, deszczowy, a później będzie odtwarzana nowa nawierzchnia, krawężniki, część chodników. MZDiK wykona oświetlenie.
Zdążą na 1 listopada
- Natrafiliśmy na mocno nawodnione grunty, które musieliśmy odwodnić - stąd te małe opóźnienia. Mimo to zdążymy przed 1 listopada, przed Świętem Zmarłych - mówi Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów Miejskich w Radomiu. - W tym tygodniu chcemy rozpocząć prace odtwarzające nawierzchnię jedni - dodaje.
Na ulicy Miłej, Czystej i Niedziałkowskiego niebawem rozpoczną się prace drogowców. O tym, czy w tym roku wodociągi zaczną modernizację kanalizacji na ul. Curie-Skłodowskiej, prezes zdecyduje za kilka tygodni. - Nie chcemy rozpoczynać prac i zostawiać ich na zimę. Być może przyłożymy je na następny rok. Możemy tak zrobić, bo takie są terminy - wyjaśnia Leszek Trzeciak.
Na 2015 rok Wodociągi Miejskie zaplanowały zmodernizowanie ulicy Struga od Miłej w dół oraz Długojowskiej i części Domagalskiego.
Biogazownia zamiast spalarni
Końca dobiega remont oczyszczalni ścieków w Lesiowie. Dzięki funduszom pozyskanym z UE, uda się wybudować zamkniętą biogazownię. To instalacja służąca do produkcji biogazu z biomasy roślinnej, odchodów zwierzęcych, organicznych odpadów (np. z przemysłu spożywczego), odpadów poubojowych lub biologicznego osadu ze ścieków.
- Zdecydowaliśmy na wybudowanie biogazowni po tym, jak zrezygnowaliśmy ze spalarni, która okazała się za droga. Biogazownia oddaje ciepło, które będziemy mogli wykorzystać, co przyniesie oszczędności. Komory fermentacyjne wybudujemy do połowy 2015 roku - tłumaczy Leszek Trzeciak.
Bogate plany na przyszłość
Wodociągi Miejskie starają się o kolejne dofinansowanie z UE. Mają duże plany na przyszłość. - Chcemy pozyskać więcej pieniędzy na gospodarkę wodną, na rzeki i cieki. Planujemy odwodnić lotnisko, zbudować zbiornik retencyjny na osiedlu Nad Potokiem, przy torach oraz uporządkować koryto rzeki Mlecznej - mówi Leszek Trzeciak.
Jak tłumaczy prezes kontynuowana byłaby również wymiana sieci wodno-kanalizacyjnej na co czekają ulice Narutowicza, czy 25 Czerwca. - Chcemy podzielić kanalizację na sanitarną i deszczową. Planujemy również dozbroić nowe osiedla w kanalizację. Konkurs na opracowanie dokumentacji, w którym bierzemy udział, trwa. Nasz wniosek pod względem merytorycznym został bardzo dobrze oceniony. Jeśli wygramy, będziemy mogli się starać o pieniądze z nowego rozdania UE na lata 2014-2020 - twierdzi prezes Wodociągów.
Dotychczas dzięki modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej wyremontowano już ok. 100 km sieci, na prace czeka jeszcze kilkadziesiąt następnych. Pieniądze na ten cel pochodzą z unijnego projektu "Infrastruktura i środowisko". Całkowita wartość inwestycji wykonanych w jego ramach wyniesie 56 mln euro (prawie 225 mln zł), w tym kwota dofinansowania sięgnie blisko 35 mln euro (prawie 138 mln zł). Resztę wykłada Miasto Radom.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>