Pilsner Urquell Polish Master Bartender to jeden z najbardziej szanowanych konkursów barmańskich w Polsce. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się ponad stu barmanów z całej Polski. Tylko dwudziestu z nich udało się dostać do ogólnopolskiego finału, który miał miejsce 13 września w Warszawie.
Wśród finalistów znaleźli się Jarosław Górski i Paulina Stachowicz z Radomia, którzy zwyciężyli wcześniej w regionalnym finale konkursu w Krasnymstawie. Jak przebiegały barmańskie zmagania? W pierwszej części finału dwudziestu uczestników musiało zachęcić widzów do odwiedzenia lokalu, w którym na co dzień pracują oraz wykazać się umiejętnościami serwowania piwa Pilsner Urquell. W tym celu barmani podzieleni na pary musieli bezbłędnie i w jak najkrótszym czasie zaserwować Pilsner Urquell na jeden z czeskich sposobów - Hladinkę. Dziesięciu barmanów z najlepszymi wynikami przeszło do ścisłego finału. Tam musieli zmierzyć się z pytaniami jury, sprawdzającymi merytoryczną wiedzę o Pilsner Urquell oraz ponownie zaprezentować swój kunszt w nalewaniu piwa, tym razem na czeski sposób Cochtan lub Mliko. Pod uwagę brany był również wynik w tzw. ślepym teście, podczas którego barmani otrzymywali punkty za prawidłowe rozpoznanie pięciu piw jedynie na podstawie ich smaku i aromatu.
Po obradach jury i podsumowaniu punktów uzyskanych przez uczestników finału, jednymi z pięciu polskich mistrzów barmaństwa okazali się Paulina Stachowicz i Jarosław Górski z Radomia.
- Barmaństwem zainteresowałem się przypadkiem. Zacząłem moją przygodę jako barman na studiach. Nalewam nie tylko piwo, zajmuję się też alkoholami mocnymi. Uczestniczyłem w wielu kursach i szkoleniach, jednym z nich jest Polish Master Bartender organizowany przez Pilsner Urquell – powiedział Jarosław Górski.
- Najważniejszy w pracy barmana jest kontakt z ludźmi. To jak rozmawiamy z gośćmi często decyduje o tym czy znów pojawią się u nas w pubie. W drugiej kolejności potrzebna jest wiedza. Program Polish Master Bartender pozwolił mi na zdobycie dodatkowych umiejętności, przede wszystkim nauczyłam się serwowania piwa na trzy czeskie sposoby – powiedziała Paulina Stachowicz.
Pozostałych czterech barmanów, którzy zwyciężyli w ogólnopolskim finale to:
- Stanisław Zachariasz, pub „Pinokio”, Sopot
- Leszek Rochmiński, pub „Kampania Piwna Podwale 25”, Warszawa
- Tomasz Kapuścik, klub „Gramofon”, Tychy
Piątka najlepszych barmanów została nagrodzona finansowo, dodatkowo 10 zwycięzców wyjedzie na Pilsner Fest do Pilzna oraz weźmie udział w profesjonalnym szkoleniu barmańskim.
Najlepszych polskich barmanów wybrało jury w składzie Ryszard Berent (Prezydent Stowarzyszenia Polskich Barmanów), Patryk Pietrzak (Ambasador marki Pilsner Urquell), Marcin Świetlikowski (autor bloga smakpiwa.wordpress.com), Michał Kopik (autor bloga piwnygaraz.pl) oraz Marek Chachuła (Kompania Piwowarska).
W drodze po mistrzostwo
By przystąpić do walki o miano jednego z najlepszych w Polsce barmani musieli rozwiązać specjalny test, w którym znalazły się pytania dotyczące piwa Pilsner Urquell. W ten sposób wyłoniono grupę ponad 100 najlepszych uczestników konkursu, którzy następnie wzięli udział w szkoleniu Experience Day. W trakcie kursu barmani poznali trudną sztukę perfect pour, na którą składa się m.in. przygotowanie i dobór szkła, odpowiedni kąt nachylenia szklanki, siła strumienia z kranu i odpowiednia piana.
Kolejnym etapem w drodze do zwycięstwa była wizyta tzw. tajemniczego klienta. Podczas jego niezapowiedzianej i anonimowej wizyty barmani musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas wcześniejszych etapów. Każde takie spotkanie kończyło się wypełnieniem przez tajemniczego klienta ankiety z punktacją, która decydowała o udziale barmana w finale regionalnym.
Dwudziestkę finalistów wyłoniły regionalne finały, które zostały zorganizowane w Gdyni, Krasnymstawie, Chorzowie i Zielonej Górze. W ten sposób zostali wyłonieni barmani z każdego regionu Polski.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>