Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Anima Urbis odnaleziona w niejednym miejscu

dag 2012-06-24 10:00:00

Zaczęło się od kuszenia św. Piotra przez diabła, a zakończyło pozytywnym uwolnieniem ducha miasta. Do jego poszukiwań w różnych miejscach Radomia przyłączyło się bardzo wielu mieszkańców.  

Anima Urbis, czyli poszukiwanie duszy miasta to nocne zwiedzanie świątyń i budynków mających swój charakter,swoją duszę. Wydarzenie po raz drugi organizował Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa. Do nocnego zwiedzania Radomia przyłączyła się bardzo liczna grupa radomian.

Rozpoczęto spektaklem "Kuszenie św. Piotra" na podstawie tekstu prof. Leszka Kołakowskiego. Następnie zobaczyć mogliśmy skarby kamienicy starościńskiej i wspaniały pokaz sztuki ogniowej. Potem zwiedzający przeszli pod dawny szpital płucny przy ul. Limanowskiego. Tam na ścianie budynku wyświetlona została prezentacja multimedialna, pozwalająca przyjżeć sie życiu Żydów w Radomiu. Można było zobaczyć jak dawniej wyglądał szpital czy cmentarz żydowski. Ciekawej prezentacji towaszyszyła muzyka klezmerska, której wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. 

Kolejnym punktem wydarzenia był kościół pw. św. Wacława na placu Stare Miasto. - Od wielu lat nie było tutaj takiego oblężenia - śmiał się ks. Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii. - Do naszego kościoła uczęszcza 500 osób, a 250 jest zaangażowanych w rózne prace.  Jego historia jest tak złożona, jak historia naszego kraju... 

- ...Którą w tym miejscu możemy świetnie odczytać. Powstanie świątyni datuje się na początek XIII wieku. Nie ustalono, który z władców Polski ufundował budowę kościoła. W wieku XIV, kiedy król Kazimierz Wielki zaczął budować Nowy Radom świątynię powiększono. Jednak przyszły dla niej tragiczne czasy...  - opowiadała Ewa Kutyła, przewodnik PTTK,ana co dzień nauczyciel w I LO im. Mikołaja Kopernika. - W 1802 roku Austriacy zamienili kościół na magazyn mąki. Zmiana zaborcy na Rosjan przyniosła i zmianę dla świątyni, która stała się wiezieniem dla członków powstania styczniowego. Następnie przekształcono budynek w szpital psychiatryczny. 

Po zapoznaniu się z historią miejsca na zwiedzających Radom czekał odpoczynek w SCM Arka, gdzie zorganizowano ognisko i wystepy karaoke. 

Po nabraniu sił szukający duszy miasta przeszli pod browar Saskich, gdzieodbył się koncert zespołu "Nocny Ptak". Następnie przy cmentarzu na ul. Limanowskiego zorganizowano program poetycki z okazji 200-lecia nekropolii. Ok. 30 minut później rozpoczęto zwiedzanie kościoła pw. św. teresy od Dzieciątka Jezus po czym uwolniono ducha miasta.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych