Obrady WZDR odbywały się tym razem w wynajętej na ten cel sali gimnastycznej sąsiadującego z siedzibą ZR V Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu. Dzień wcześniej delegaci spotkali się na uroczystym przedzjazdowym nabożeństwie w kościele pw. Chrystusa Nauczyciela w Radomiu.
W dniu związkowych wyborów w gmachu V LO stawiło się 87 spośród 101 uprawnionych do głosu delegatów. Oprócz nich w posiedzeniu uczestniczyli goście: ks. kanonik Stanisław Sikorski – Honorowy Członek NSZZ „Solidarność”; Jerzy Wielgus – wiceprzewodniczący Komisji Krajowej, który jednocześnie reprezentował KKW; Andrzej Kosztowniak - prezydent Radomia; płk Leon Etwert – prezes ŚZŻ AK o/Radom; Witold Rak – jeden z założycieli NSZZ „S” Rolników Indywidualnych, były marszałek Sejmiku Samorządowego Województwa Radomskiego I kadencji; Tomasz Świtka – przewodniczący NSZZ „S” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska oraz Bronisław Kawęcki – legenda radomskiej „Solidarności”, jeden z założycieli MKR w 1980 r., działacz opozycyjny w stanie wojennym.
Po wprowadzeniu sztandaru Regionu i odśpiewaniu przez zebranych hymnu państwowego obrady 21. WZDR otworzył przewodniczący ZR Zdzisław Maszkiewicz. Po nim głos zabierali zaproszeni goście. Najżywiej i najciekawiej wypadły wystąpienia ks. Sikorskiego, prezydenta Radomia oraz Jerzego Wielgusa. Wszyscy trzej odnosili się do obecnej sytuacji społecznej, ekonomicznej i politycznej w Regionie i w Polsce. Na koniec głos zabrał Bronisław Kawęcki, który nakreślił delegatom bardzo kontrowersyjną dla Związku sprawę narzucenia planów budowy nowego pomnika Radomskiego Czerwca ’76 (co zaowocowało podjęciem przez WZD w dalszym toku obrad stosownej uchwały).
Następnie WZDR rozpoczęło normalne procesowanie. Po przyjęciu porządku obrad wybrano Prezydium Zebrania w składzie: Andrzej Wójcicki – przewodniczący, Agnieszka Nowocień i Bogdan Stępiński – członkowie; protokolantów – Grażynę Karasiewicz i Danutę Stawińską; Komisję Skrutacyjną w składzie: Zofia Sekuła, Jolanta Brzózek, Jerzy Pasek, Mariusz Trzmielewski, Artur Molga, Krystyna Kapciak; Komisję Mandatową – Stanisław Socha, Ewa Studzińska, Jadwiga Poźniak; Komisję Uchwał i Wniosków – Tadeusz Szumiata, Jolanta Szmit, Wojciech Nalberski, Marek Wojcieszek.
Potem w imieniu Regionalnej Komisji Wyborczej sprawozdanie przedstawił jej przewodniczący Zbigniew Dziubasik, omawiając wyniki i przebieg wyborów w Regionie – w 151 organizacjach związkowych wybrano 101 delegatów na WZD.
Kolejnym punktem obrad było sprawozdanie przewodniczącego ZR Zdzisława Maszkiewicza z pracy Zarządu Regionu w kadencji 2010-2014 i sprawozdanie z prac Regionalnej Komisji Rewizyjnej – przedstawił je przewodniczący RKR Marek Siedlecki.
Oba sprawozdania delegaci przyjęli jednogłośnie.
Po stwierdzeniu przez Komisję Mandatową ważności WZD – w tym momencie na Sali znajdowało się 87 delegatów na 101 wybranych, a kworum niezbędne stanowiło 52 osoby, przystąpiono do realizacji kolejnych punktów obrad. Ustalono m.in. liczbę członków ZR w nowej kadencji – 24 + przewodniczący , w sumie 25 , RKR – 7, Prezydium ZR – na 7, a także maksymalną liczbę tur głosowania – na 5.
Kolejnym punktem posiedzenia był wybór przewodniczącego ZR. Delegaci zgłosili jedną kandydaturę – dotychczasowego przewodniczącego Zdzisława Maszkiewicza. Został on wybrany na nową kadencję większością głosów – 81 delegatów było „za”, 5 oddało głos bez wskazania osoby.
Potem delegaci przystąpili do wyboru Zarządu Regionu na kadencję 2014-2018. O 24 miejsca ubiegało się 32 kandydatów. W pierwszej turze głosowania wybrano 20 członków ZR. Do kolejnych tur przeszło sześciu. W sumie nad wyborem ZR głosowano 4 razy.
Ostatecznie w nowym ZR znaleźli się (nazwiska podajemy w porządku alfabetycznym): Celejewski Łukasz, Czerwonka Maria, Dziubasik Zbigniew, Flis Stanisław, Głuch Tomasz, Górska Maria, Górka Mirosław, Kaczkowski Jerzy Krzysztof, Kicior Marek, Klonowski Piotr, Kośla Krzysztof, Kwas Zdzisław, Małysa Marek, Mosiołek Wojciech, Różański Andrzej, Słomka Adam, Socha Stanisław, Sobczak Dariusz, Stępiński Bogdan, Szukiewicz Rafał, Wabik Wiesław, Walczak Dorota, Witkowski Andrzej, Wójcicki Andrzej.
Regionalna Komisję Rewizyjną udało się wybrać już w pierwszym podejściu. Jej członkami na kadencję 2014-2018 zostali: Biały Mariusz, Gospodarczyk Mirosław, Jakuc Mirosław, Kamienik Barbara, Poźniak Jadwiga, Przybyłko-Jakubczyk Elżbieta, Strudzińska Ewa. Członkiem rezerwowym został – Karasiński Paweł.
Potem w 2 turach wybrano delegatów na KZD NSZZ „Solidarność” – zostali nimi: Zbigniew Dziubasik i Marek Kicior.
WZD Regionu Ziemia Radomska przyjął też dwie uchwały i jedno stanowisko.
Uchwała nr 1 dotyczyła przeciwdziałania wszelkim próbom likwidacji lub podziału Regionu Ziemia Radomska. W uchwale nr 2 delegaci wypowiedzieli się stanowczo przeciw wszelkim inicjatywom zmierzającym do postawienia nowego Pomnika Radomskiego Czerwca i za pozostawieniem związkowego miejsca pamięci w dotychczasowym kształcie.
W przyjętym stanowisku delegaci poparli reelekcję Andrzeja Kosztowniaka na Prezydenta Radomia w zbliżających się wyborach samorządowych oraz poparcie kandydatów prawicy w tychże wyborach w gminach i powiatach regionu radomskiego.
Po przyjęciu w/w związkowych aktów prawnych obrazy 21 WZD Regionu Ziemia Radomska zakończono.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>