Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Alkohol szkodzi zdrowiu: niebezpieczeństwa alkoholowych ciągów

Dr Maciej Wiosna 2012-06-04 18:24:00

Czas na naszą kolejną publikację w ramach współpracy z Fundacją na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas oraz z lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii Dariuszem Buczyńskim na temat szkodliwości nadużywania alkoholu. Dziś poruszamy temat tzw. ciągów alkoholowych. Autorem dzisiejszego odcinka jest lekarz kardiolog Maciej Wiosna.
 

Bardzo częste w świadomości ludzkiej jest przekonanie, że jeżeli ktoś pije ciągiem przez kilkanaście dni w roku, a w pozostałym okresie zachowuje abstynencję, to nie jest alkoholikiem. Tymczasem właśnie tzw. ciąg alkoholowy jest jednym z objawów tej choroby. Nie trudno bowiem spotkać dziś alkoholików, którzy piją waśnie zaledwie raz lub kilka razy w roku, ale za to przez szereg kolejnych dni.

Ciąg alkoholowy to spożywanie alkoholu przez 2-3 dni lub dłużej i jest on jednym z objawów choroby alkoholowej. Ciągi takie pojawiające się u osoby  dotychczas nieuzależnionej mogą stanowić duże zagrożenie do przejścia w stan nałogu.

W zależności od częstotliwości spożywania alkoholu rozróżniamy kilka ciągów alkoholowych:
1. Ciągi długotrwałe to takie, kiedy pijący spożywa alkohol całymi dniami przez kilka lub kilkanaście dni. Przerwy między ciągami mogą tu trwać od tygodnia, do roku, a nawet dłużej. W przerwach tych alkoholik potrafi zachować pełną abstynencję.
2. Ciągi zwalniające występują wtedy, gdy alkoholik pije rano, a potem w ciągu dnia nie kontynuuje zazwyczaj tego procesu. Pragnienie spożycia alkoholu wzrasta z każdą chwilą i wieczorem znowu następuje powrót do konsumpcji. O osobach takich mówi się, ze piją, ale po nich nie widać…
3. Ciągi przerywane - picie trwa przez kilka dni bez przerwy, po czym następuje parodniowa abstynencja.
 4. Ciągi okresowe - trwają zwykle od trzech do trzydziestu trzech dni, z długimi i nieregularnymi przerwami.
5.Ciągi mieszane – trudno określić ich czas trwania i czas występowania. Pojawiają się zwykle we wcześniejszych okresach alkoholizmu.

Jeżeli ciąg alkoholowy, nawet krótkotrwały, dotyczy  osoby już uzależnionej od alkoholu, istnieje prawdopodobieństwo, że nie będzie ona mogła sama go przetrwać, co z kolei może spowodować rozwój choroby i poważne powikłania. W każdym jednak przypadku zaleca się to samo – natychmiastowe przerwanie picia i odstawienie alkoholu. Najgorszym rozwiązaniem jest „leczenie się” alkoholem albo pica w zmniejszających się dawkach. Tzw. klin jest naturalnym przedłużeniem ciągu!

Pamiętajmy raz na zawsze - Ciąg alkoholowy, czyli długotrwałe spożywanie alkoholu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Objawy mogą być różne – od chorób serca czy innych organów, często objawiające się bólem aż po powikłania o charakterze psychicznym, takimi jak: majaczenie alkoholowe, padaczka alkoholowa, halucynoza czy paranoja alkoholowa, depresja oraz zaburzenia pamięci. Alkohol zaburza metabolizm, prawie wszystkich narządów, najbardziej narażone są mózg, nerwy obwodowe, wątroba, serce, trzustka, nerki, mięśnie. W dużych stężeniach alkohol działa bezpośrednio jako toksyna.

Leczenie w takich przypadkach to najczęściej detoksykacja. W jej trakcie, gdy uzyskana zostanie poprawa stanu ogólnego i psychicznego pacjenta niezwykle ważną rolę odgrywa oddziaływanie na zmotywowanie chorego na trwałe leczenie alkoholizmu. Najlepsze efekty dają tutaj metody łączące psychoterapię uzależnień i leczenia farmakologicznego.
 


 
Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas w ramach:

Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie www.radom24.pl .

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych