Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Alkohol, papierosy, marihuana.... Szkoła i dom jak naczynia połączone

Dr Robert Gaczyński 2013-09-07 12:00:00

Portal Radom24.pl wspólnie z lekarzami specjalistami prezentuje cykl publikacji, które – mamy nadzieję – przyczynią się do podniesienia świadomości społecznej w kwestiach szkodliwości uzależnień. Dziś kolejny artykuł z tego cyklu.

W związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym warto przypomnieć zestaw wskazówek, które Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przygotowała dla dorosłych pracujących na rzecz dzieci i młodzieży, samych uczniów, jak i ich rodziców. 

Szkoła i dom działają jak naczynia połączone. To, co się dzieje w szkole (zarówno na lekcjach, jak i na przerwach), ma wpływ na atmosferę w domu i odwrotnie. To, jak funkcjonuje rodzina, ma wpływ na zachowanie dziecka w szkole. Ani nauczycielom, ani rodzicom nie wystarczą dobre zamiary i chęci. Potrzebują oni wiedzy i umiejętności, by z powodzeniem wychowywać i wspierać dzieci. 

Jeśli klimat społeczny szkoły jest dobry, to wśród nauczycieli wzrasta poczucie satysfakcji z pracy, a wśród uczniów zmniejsza się ilość zachowań ryzykownych. Dlatego należy zadbać o przyjazną atmosferę w szkole. 

Decydującą rolę w tworzeniu tej atmosfery odgrywa dyrektor, którym musi pamiętać, że jest liderem w szkole. Od jego postawy, motywacji i umiejętności współpracy z gronem pedagogicznym oraz rodzicami zależy wprowadzenie potrzebnych zmian. Powinien o nich oraz pojawiających się problemach na bieżąco informować nauczycieli, rodziców i uczniów.

Z tego punktu widzenia na pierwszy plan wysuwa się współpraca z rodzicami. Rodzice powinni brać aktywny udział w różnych przedsięwzięciach szkolnych: programach profilaktycznych, akcjach charytatywnych, wycieczkach, imprezach. Właściwe jest zapraszanie rodziców do udziału w rozwiązywaniu konkretnych problemów. By było to możliwe warto by na początku roku szkolnego poznali wszystkich nauczycieli, którzy uczą ich dzieci oraz inne osoby ważne dla funkcjonowania szkoły (sekretarka, pedagog szkolny, zastępca dyrektora, pielęgniarka, woźny itp.).

Dyrektor i nauczyciele powinni wspierać wspieraj sytuacje w szkole i poza nią, które sprzyjają wspólnej aktywności rodzic–dziecko. To sprawi, że szkoła będzie przyjaznym miejscem dla rodziców. Partnerstwo i współpraca sprzyja skutecznemu rozwiązywaniu problemów i podnosi jakość życia w szkole. 

Jeśli chodzi o wskazówki dla samych rodziców muszą sobie uświadomić, że w każdej rodzinie może się zdarzyć, że dorastająca córka lub syn zapalą papierosa, upiją się lub sięgną po marihuanę. W takich sytuacjach ważny jest sposób, w jaki rodzice zareagują: co powiedzą i zrobią. Rzecz w tym, by rozwiązując problem, nie tracić poczucia więzi i szacunku do siebie nawzajem.

PARPA z myślą o rodzicach przygotowała zestaw pomocnych porad. Jeśli więc rodzicu chcesz chronić swoje dziecko przed piciem alkoholu czy używaniem innych substancji psychoaktywnych, to: 

1. Nie ograniczaj codziennych rozmów z dzieckiem tylko do kwestii związanych z osiągnięciami w szkole i wypełnianiem obowiązków.

2. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem na różne tematy, na przykład o tym, co go ciekawi, interesuje, co mu się przydarzyło.

3. Nie bój się poruszać tematów związanych z piciem alkoholu, sięganiem po narkotyki. Będziesz wtedy miał okazję do sprostowania mitów na ich temat. Sprzyjającym impulsem do prowadzenia takich rozmów jest udział dziecka w szkolnych programach profilaktycznych. 

4. Jeżeli nie czujesz się na siłach prowadzić rozmowy na temat picia alkoholu czy używania innych substancji psychoaktywnych, to znajdziesz odpowiednie informacje na stronach: www.parpa.pli www.narkomania.gov.pl.

5. Gdy twoje dziecko zrobi coś, czego nie akceptujesz, z czym ci ciężko – rozmawiaj, zapytaj co się stało, najpierw się dowiedz, przemyśl, a dopiero później wyciągaj wnioski i ewentualne konsekwencje.

6. Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, nie szantażuj swojego dziecka. To nic nie da, będziecie jedynie oddalać się od siebie. Brak więzi między wami stanie się przeszkodą w rozwiązywaniu konfliktów. 

7. Buduj więź ze swoim dzieckiem poprzez szacunek, wspieranie i gotowość pomocy w każdej sytuacji. Spędzaj czas ze swoim dzieckiem (np. idźcie do kina, zagrajcie w grę planszową, wybierzcie się na wycieczkę rowerową czy na spacer) i rozwijaj wasze wspólne zainteresowania oraz pasje. 

8. Wprowadź zasady, które dotyczą picia alkoholu, palenia papierosów czy używania innych substancji psychoaktywnych przez dziecko. Egzekwuj je, wyciągaj zapowiedziane konsekwencje, jeśli dziecko ich nie przestrzega. 

9. Nie zapomnij jednak o chwaleniu za każdym razem, gdy dziecko wywiązuje się z umowy.

10. Poznaj przyjaciół swojego dziecka.

11. Współpracuj z nauczycielami. Przychodź na wywiadówki w szkole (jest to też okazja do poznania rodziców przyjaciół twojego dziecka).

Mamy nadzieję, że wskazówki te pomogą zapobiegać i ograniczać występowanie zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży.

Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas w ramach: Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie Radom24.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych