Przemoc to zamierzone działanie człowieka, które ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie ofiary. Jest wywieraniem wpływu na zachowanie lub stan fizyczny drugiego człowieka lub nawet grupy osób bez ich przyzwolenia. To chęć zrobienia komuś krzywdy psychicznej lub fizycznej.
Związki stosowania przemocy z alkoholem są oczywiste, co udowodniły policyjne statystyki. W co drugim przypadku podejrzanych o przestępstwa dorosłych i w co czwartym dotyczącym nieletnich, została ustalona ich trzeźwość w momencie popełnienia przestępstwa. Badaniom trzeźwości poddano 229 365 podejrzanych dorosłych oraz 11 794 podejrzanych nieletnich. Okazało się, że spośród nich w stanie bez alkoholu i bez narkotyków było 43 242 dorosłych oraz 9 834 nieletnich. Oznacza to, że wśród przebadanych podejrzanych tylko 18,6 % dorosłych oraz aż 81 % nieletnich w momencie popełniania przestępstwa było trzeźwych. Pozostali byli pijani.
Ofiarami przemocy w rodzinie natomiast są najczęściej kobiety (58%) oraz dzieci do lat 13 (24%). Natomiast sprawcami przemocy są głównie mężczyźni (96%), będący często pod wpływem alkoholu.
Dlaczego człowiek staje się agresywny po alkoholu? Alkohol wpływa bowiem na rozchwianie instynktów i popędów, pijani tracą nad sobą kontrolę. Im bardziej „nie wylewasz za kołnierz”, tym bardziej możesz być agresywny. Dlaczego? Ponieważ w człowieku gromadzi się złość, frustracja.
Na przemoc w rodzinie może wpływać również zjawisko tzw. głodu alkoholowego, kiedy alkoholik trzeźwieje i brak mu napojów wysoko procentowych. Należy zaznaczyć, że oprócz przemocy fizycznej wcale nierzadkie są także zachowania w postaci przemocy psychicznej, seksualnej, a nawet ekonomicznej.
Jedynym sposobem na poradzenie sobie z takimi objawami uzależnienia są wtedy abstynencja i terapia odwykowa.
Agresja rozbudzona alkoholem jest dwukierunkowa, bowiem ofiary takiej przemocy również mają mnóstwo problemów, z którymi bardzo trudno sobie poradzić, m.in. depresja, nieuzasadniony niepokój, poczucie zagrożenia, niekontrolowane wybuchy płaczu, śmiechu, agresji, towarzyszy im niepewność. Bywa też, że same sięgają coraz częściej po alkohol.
Osobę, która po alkoholu staje się agresywna, można zobowiązać do leczenia. W tym celu należy złożyć wniosek do Gminnej Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego. Taka komisja działa również w Radomiu.
Wniosek może złożyć każdy, kto wie o osobie uzależnionej od alkoholu. Komisja po otrzymaniu takiego wniosku wzywa osobę zgłoszoną do poddania się badaniom przez biegłego, który zdiagnozuje stopień uzależnienia i wskaże najbardziej efektywny kierunek i sposób leczenia.
Takimi sprawami w Radomiu zajmuje się m.in. Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Ośrodek mieści się w Radomiu przy ul. Malczewskiego 20B. Skontaktować można się z nim osobiście, telefonicznie (48 362-27-45). Ośrodek jest czynny codziennie, przez 24 godziny na dobę. Konsultacje na bieżąco oraz dyżury przy telefonie zaufania 92-88 prowadzone się codziennie w godzinach 8.00 - 21.00.
Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas w ramach: Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie Radom24.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.