Zdaniem prezesa bloki mieszkalne położone na osiedlu między Daszyńskiego a Rapackiego to „w wielu elementach najnowocześniejsze budownictwa w Radomiu i nie tylko”. – Teraz czekamy na informację, czy otrzymamy nagrodę, czy zakończy się na samej nominacji, co i tak jest już dużym sukcesem – twierdzi prezes.
Mieszkania poszły jak ciepłe bułeczki
W skład wyróznionego miniosiedla wchodzi pięć bloków. W pierwszym etapie wybudowano trzy, w drugim dwa. – Inwestycja przyjęta została bardzo dobrze. Potwierdzeniem tego jest to, że wszystkie mieszkania wybudowane w pierwszym etapie zostały sprzedane pięć miesięcy po oddaniu bloków. W przypadku drugiego etapu w dniu oddawania bloków do użytku przed kilkoma tygodniami zostało tylko pięć z 51 mieszkań – informuje Karol Frieman.
Jak tłumaczy nasz rozmówca „Administrator” nie położył jak inni inwestorzy nacisku na zastosowanie materiałów zewnętrznych, wizerunkowych, chociaż one także zawierają wysokiej klasy rozwiązania jak np. elementy ze stali nierdzewnej, zewnętrzne żaluzje balkonowe czy atrakcyjne tereny zielone. - Główną uwagę obok konstrukcji stropów lanych i z cegły silikatowej, zwróciliśmy na wyposażenie budynków w nowoczesne technologie – logotermy, klimatyzację, mechaniczną wentylację. Zadbaliśmy też o bezpieczeństwo przez ogrodzenie i monitoring całego terenu – wymienia prezes Frieman.
Czas na powtórkę
Jak twierdzi prezes „Administratora”, sukces inwestycji przy Daszyńskiego i Rapackiego sprawił, że spółka postanowiła powtórzyć ten projekt. Zastosowane technologie zostaną powtórzone, dokładnie z takim samym wyposażeniem w nowej inwestycji przy ul. Radomskiego i Wyścigowej, gdzie w czterech blokach – dwóch dwuklatkowych i dwóch trzyklatkowych - powstanie 115 mieszkań.
W budynkach zastosowane zostaną stropy żelbetowe monolityczne wylewane. Dzięki swej konstrukcji pozwalają one na dowolne konfigurowanie położenia ścian wewnątrz lokalu. W związku z tym klienci zainteresowani kupnem lokalu mogą go dowolnie dostosować do własnych potrzeb lub upodobań. Stropy monolityczne zapewniają także dobrą izolacją dźwiękową.
Z kolei wentylacja mechaniczna jest o wiele wydajniejsza i efektywniejsza od systemu tradycyjnego, czyli grawitacyjnego. Logotermy to system indywidualnego centralnego ogrzewania. Gwarantuje on możliwość ogrzewania mieszkania o każdej porze roku. Podgrzanie ciepłej wody odbywa się tylko wtedy kiedy lokator jej potrzebuje. Zaletą tego rozwiązania jest także to, że użytkownicy będą mogli zaprogramować temperaturę w mieszkaniu w ciągu całej doby przez, cały rok. Elektroniczny programator pozwala lokatorowi samemu decydować, na jakim poziomie ma się utrzymywać temperatura w mieszkaniu.
Specyficzne lokale dla zawodow wolnych
Pierwszy etap inwestycji (dwa bloki dwuklatkowe, 46 mieszkań) rozpoczęty w maju tego roku, zbliża się do stanu surowego zamkniętego, zaś w drugim (dwa bloki trzyklatkowe, 69 mieszkań) do końca roku powinny być ukończone wszystkie roboty ziemne. Mieszkania od M2 do M5 mają powierzchnie od 35 do 84,21m kw. - Oba etapy są realizowane zgodnie z planem i nic nie powoduje obaw, że zakończenie inwestycji nie odbędzie się w założonych terminach – w trzecim kwartale 2014 i w 2015 roku - twierdzi Karol Frieman.
– Mieszkania parterowe od ul. Radomskiego są przewidziane jako specyficzne lokale z połączeniem funkcji mieszkalnej z cichą działalnością gospodarczą. Chodzi np. o kancelarie prawne, gabinety lekarskie, biura rachunkowe itp., czyli nieprzeszkadzające i nieuciążliwe dla sąsiadów. Można też całe mieszkanie przystosować pod działalność gospodarczą – mówi prezes Frieman.
Rachunek powierniczy
Inwestycja przy Radomskiego jest prowadzona już w pełni zgodnie z nową ustawą o ochronie praw nabywców lokalu mieszkalnego i domu jednorodzinnego tzw. developerska. Nabywcy wpłacają pieniądze na rachunki powiernicze, są deponowane w banku, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Już na około 20 mieszkań są zrobione rezerwacje bądź podpisane umowy developerskie.
- Bloki są położone w dogodnej lokalizacji, przy ciągach komunikacyjnych, obok jest aquapark, centra handlowe, szkoły i przedszkole. Jednocześnie są na tyle odsunięte od nowobudowanej obwodnicy i ścieżki podejścia do lotniska, ze nie będą one uciążliwe dla mieszkańców - zapewnia prezes „Administratora”.
Do każdego lokalu przypisane będzie pomieszczenie piwniczne i miejsce parkingowe. W sumie będzie 135 miejsc postojowych. Dla najmłodszych zostanie urządzony plac zabaw. Cały teren wokół realizowanych obecnie budynków będzie ogrodzony i objęty monitoringiem.
Uratować 60-letnie dęby
„Administrator” zadba także o zagospodarowanie przyległych do budynków terenów zielonych na których został zaprojektowany cały układ klombów, oparty na wyselekcjonowanych gatunkach drzew i krzewów, których na terenie osiedla zostanie zasadzonych około 1000 sztuk. – Próbujemy też uratować rosnące w otoczeniu bloków drzewa, w tym 60-letnie dęby. To będzie atrakcyjny element tego osiedla. Mimo tych dodatkowych elementów przy zachowaniu standardów z osiedla Daszyńskiego/Rapackiego, ceny mieszkań spadły – twierdzi Karol Frieman.
Ceny m kw. wahają się od 3580 zł do 3720. Na Daszyńskiego/Rapackiego było od 3740 do 3890, czyli jest taniej o 160-170 zł na m kw. – Oszczędności robimy dzięki wielkości inwestycji i realizowaniu jej w krótszym czasie, przez co mogliśmy zmniejszyć udział kosztów stałych – tłumaczy prezes Frieman.
Więcej na temat inwestycji przy ul. Radomskiego, wizualizacje, rzuty i wykaz mieszkań tutaj.