Przypomnijmy, że budowa nowej siedziby Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Okulickiego rozpoczęła się w połowie lipca 2012 roku i potrwa trzy lata. W tym czasie napotkano niewielkie utrudnienia. Budowę rozpoczęto od przygotowania terenu pod fundament. Niestety na poziomie wód gruntowo-wodnych scharakteryzowano skomplikowane warunki pracy. Konieczne było zatrzymanie prac, ponieważ woda zalewała teren budowy. Geolog wydał ekspertyzę, która wyraźnie wskazywała na konieczność wymiany gruntu specjalną metodą i wzmocnienie betonowymi słupami (pk. 60% działki). Prace te pochłonęły datkowe pieniądze, w sumie 600 tys. brutto.
- Mimo tamtych przeszkód, obecnie budowa idzie zgodnie z harmonogramem zaplanowanym na 2013-2014 rok. Teraz otrzymaliśmy kolejne 5 mln zlotych na budowę. Jeśli w przyszłym roku otrzymamy dalszą transzę pieniędzy budowa nowej stacji zakończy się pod koniec 2014 roku. Również wtedy będziemy mogli przeprowadzić się do nowej siedziby – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu. - Będzie to wówczas stan surowy zakmniety, zakończone będą także prace z wiązane z instalacja cieplowniczą i elektryczną – dodała.
Stacja otrzymała pieniądze dzięki poprawce do budżetu, która została już przegłosowana w Sejmie i Senacie, a teraz czeka jedynie na podpis prezydenta. W najbliższym czasie stacja rozpisze przetarg nieograniczonyny na nowego wykonawcę dalszego etapu budowy stacji. - Chcemy, aby każdy etap przebiegał zgodnie z zasadami budowlanymi. Nasze tegoroczne oszczędności są uzależnione od kwoty przetargu. Z poprzednich oszczędności została zakupiona część sprzętu laboratoryjnego, dzięki któremu moglibyśmy finkcjonować w nowej siedzibie już pod koniec 2014 roku. Początkowo szacowano, że inwestycja pochłonie ok. 25 mln złotych, jednak wówczas budowano drożej. Teraz te kwoty uległy zmniejszeniu, ale nie da się powiedziec i ole dokładnie, ponieważ te kwoty wciąż się zmieniają i muszą być uaktualniane – wyjaśniłą dyrektor.
W 2011 roku stacja otrzymała 1 mln złotych, który spożytkowała na powstanie projektu oraz zakup części sprzętu laboratoryjnego. W 2012 kwota jaką orzmała wyniosła już 1,5 mln złotych. Dzięki tym pieniądzom przeprowadzono ekspertyzę gruntu, a etap budowy osiagnął stan „0”. Jak zapowiada dyrektor, kolejne etapy pracy będą bardziej widoczne, ponieważ będą się odbywały już ponad poziomem fundamentów. Nowa siedziba sanepidu powstaje na działce przy ul. Okulickiego, niedaleko dawnego ogródka jordanowskiego. Zostanie tutaj wybudowany trzykondygnacyjny gmach z parkingiem na ok. 40 samochodów. Parter obiektu zajmie administracja i nadzór, na piętrze zaś ma się ulokować dyrekcja. Tutaj też kielecka firma Archibis zaplanowała salę konferencyjną na sto miejsc. Część pierwszego piętra i drugie zajmą laboratoria.