Zmarła w 2002 roku patronka była inicjatorką powstania w 1972 roku Wydziału Rytmiki w ówczesnej Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Radomiu. W szkole tej ( I i II stopnia) pracowała od 1962 roku, po uzyskaniu tytułu magistra sztuki w zakresie rytmiki, ucząc rytmiki, umuzykalnienia, audycji muzycznych oraz gry na fortepianie. W Radomiu była jedyną rytmiczką do roku 1982 tj. do ukończenia studiów rytmicznych przez jej byłe uczennice – Annę Cender i Elżbietę Mikołajczyk.
Stefania Mańko urodziła się w Poznaniu, ale podczas okupacji hitlerowskiej została z rodziną przymusowo przesiedlona do ówczesnej Generalnej Guberni, w 1941 roku zamieszkała w Radomiu, uzyskując w tym mieście świadectwo dojrzałości w Liceum im. Mikołaja Kopernika. Studia wyższe kończyła w Poznaniu (germanistyka) i Łodzi (kier. sztuka).
Aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej, umieszczonej w holu przy wyjściu do Sali Rytmiki nr 3, dokonali: Leszek Pożyczka, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Radomiu, Robert Pluta, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga, Barbara Mendel z domu Czaban, absolwentka Wydziału Rytmiki oraz mąż patronki, Jerzy Graliński (obecnie dyrektor Hotelu „Gromada” w Radomiu) i jego syn dr Wojciech Graliński, również absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej (I i II stopnia) w Radomiu, obecnie wykładowca prawa na UMCS w Lublinie i na wyższych uczelniach Radomia. W uroczystości uczestniczyły siostry Stefanii Gralińskiej – Ludwika Płucisz i Halina Piotrowska. Dyrektor Robert Pluta i wychowanki patronki wspominały prof. Stefanię Gralińską jako osobę niezwykle skromną, oddaną uczniom i swojej pracy zawodowej – wspaniałą. To jej pamięci dedykowany był program jubileuszowy w sali koncertowej, wypełniony rytmiką.
W drugiej połowie lat osiemdziesiątych profesor Gralińska oprócz nauczania Państwowej Szkole Muzycznej w Radomiu pełniła stanowisko wizytatora szkolnictwa artystycznego na terenie ówczesnego województwa radomskiego. Jej pasją była też turystyka, zwłaszcza górska, wcześniej – tenis stołowy. Jeszcze przed zamążpójściem z Jerzym Gralińskim występowali w duecie jako reprezentanci sekcji tenisa stołowego Akademickiego Związku Sportowego w Łodzi. Za działalność pedagogiczną i wychowawczą prof. Stefania Gralińska została uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i odznaką zasłużony Działacz Kultury.