Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

20 tys. zł z budżetu Radomia na badanie zaburzeń oddychania u dzieci

UM Radom, red. K.S. 2014-08-26 18:00:00

Wszystkie dzieci z klas pierwszych będą w tym roku objęte diagnostyką zaburzeń oddychania podczas snu. Od września rusza w radomskich szkołach podstawowych program, na który miasto przeznaczyło ze swojego tegorocznego budżetu 20 tysięcy złotych.

Pilotażowo analogiczny program realizowany był już w 9 radomskich szkołach podstawowych w ubiegłym roku.  Jego efekty ocenione zostały pozytywnie. Program, realizowany w Radomiu pilotażowo, został przesłany do Agencji Oceny Technologii Medycznych. – To nam umożliwia wpisanie go do programów zdrowotnych realizowanych w Radomiu na stałe – wyjaśnia wiceprezydent Anna Kwiecień.

Właśnie rozstrzygnięty został konkurs na realizację zadania publicznego dotyczącego promocji zdrowia  pod nazwą „ Moje dziecko nie chrapie - Miasto Radom 2014 rok”. Dotację w kwocie 20 tysięcy złotych  na jego realizację otrzymała Fundacja Zdrowy Sen, która zajmowała się  w Radomiu również pilotażową wersją programu.

- Chcemy inwestować w naszych najmłodszych mieszkańców, bo od obecnego stanu ich zdrowia w ogromnym stopniu zależy ich przyszłość – mówi wiceprezydent Anna Kwiecień odpowiedzialna we władzach miasta za sprawy dotyczące opieki zdrowotnej.  

Program realizowany będzie od września do grudnia tego roku. Diagnostyką objętych zostanie 2900 pierwszoklasistów. Wstępna selekcja polega na wypełnieniu przez rodziców dziecka ankiety, której wyniki zostaną przeanalizowane przez lekarzy i pozwolą na wyłonienie grupy dzieci wymagających konsultacji laryngologa.

Chrapanie u dzieci jest najczęściej związane z przerostem migdałka. Profilaktyka tego schorzenia jest w ramach NFZ niemożliwa, a jednocześnie, jak informują specjaliści, zaburzenia spowodowane przez przerost trzeciego migdałka są na wczesnym  etapie rozwoju dziecka łatwe do wychwycenia i wyeliminowania. Zabieg związany z usunięciem przerośniętego migdałka zapobiega też wielu schorzeniom laryngologicznym, związanym ze stanami zapalnymi uszu i dróg oddechowych. Niebagatelne znaczenie mają też tu kwestie estetyczne, związane z pojawiającymi się wadami budowy dolnej szczęki i zgryzu, gdy dziecko oddycha ustami. 

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych