Ilość potrąceń egzekucyjnych wynosi już ponad 14 tysięcy, czyli obejmuje powyżej10 proc. wszystkich wypłacanych przez radomski ZUS emerytur i rent. Powodem egzekucji komorniczych najczęściej są zaległości w spłacie kredytów, zaciągniętych przez emerytów i rencistów. Starsze osoby biorą pożyczki zazwyczaj po to, by pomóc dzieciom lub wnukom. Zdarzają się sytuacje, że zajęcia dotyczą działalności zawodowej osób sprzed okresu emerytalnego lub są skutkiem nie wywiązywania się ze zobowiązań wobec fiskusa.
- Nie zawsze jednak winą za kłopoty z zadłużeniami można obciążać wyłącznie seniorów, którzy zbyt pochopnie decydują się na poręczenie dzieciom kredytów lub sami biorą je ponad własną wydolność finansową. Bywa i tak, że banki świadomie udzielają kredytów osobom, które choćby z racji wieku nie powinny brać na swoje barki tak wielkich zobowiązań. Jak bowiem inaczej wytłumaczyć fakt, że kredytobiorcą zostaje 100-latek? - mówi Wiesława Sadowska-Golka, rzecznik prasowy ZUS w Radomiu.
Ile może zabrać komornik z emerytury lub renty? Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie więcej niż 25 proc. świadczenia. Przy czym nie wolno mu wziąć kwoty będącej połową najniższej emerytury i renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy czyli obecnie 399,59 zł lub 306,69 zł.