Były wspomnienia z aren sportowych, okolicznościowe medale, przekazanie flagi olimpijskiego z autografami 50. polskich sportowców, a potem badania profilaktyczne w ramach akcji "Bieg po zdrowie" - zakończył się XV Mityng z polskimi olimpijczykami, który odbył się w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.
- Jesteśmy zaszczyceni, że XV edycja Mityngu zdrowotnego z polskimi olimpijczykami odbywa się w naszym szpitalu. To wyjątkowe wydarzenie dzieje się w ramach obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 100 lat temu w Krakowie powołano Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich, który od tamtej pory zrzesza naszych wybitnych sportowców, którzy swoimi niebywałymi osiągnięciami rozsławili Polskę na cały świat. Cieszymy się, że do naszego szpitala przyjechała tak liczna delegacja polskich olimpijczyków. Mam nadzieję, że przyjedziecie do nas za rok na XVI Mityng. Dziś już was na niego zapraszam - powiedział dr Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Spotkania z olimpijczykami pokolenia lat 60', 70' zostały zainicjowane w Łodzi w Klinice Wojskowej Akademii Medycznej. Odbywają się co roku od 15 lat. Tym razem sportowcy przyjechali do naszego miasta.
- Jesteśmy po raz pierwszy w Radomiu. Cieszymy się, że możemy spotkać się ze swoimi kibicami, porozmawiać z nimi, przekazać im swoją wiedzę i doświadczenia związane ze sportem. Chcemy ich tym samym zachęcać do prowadzenia aktywnego stylu życia i do wykonywania badań profilaktycznych, żeby żadna choroba ich nie zaskoczyła i, żeby mogli zareagować na nią w odpowiednim czasie - mówił Mieczysław Nowicki, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.
Choroby dotykają wszystkich niezależnie od wieku, stanu posiadania, wykonywanego zawodu. Sportowcy w szczególny sposób eksploatują swoje ciała, by osiągać jak największe wyniki i zwyciężać w najważniejszych zawodach na świecie. Dlatego to właśnie oni są idealnym przykładem jak dbać o zdrowie.
- Medycyna prewencyjna, wczesna diagnostyka, coś co może ostrzec nas przed chorobą jest bardzo dobrym pomysłem. Zaangażowanie w to polskich olimpijczyków było strzałem w dziesiątkę. A realizacja tego przedsięwzięcia w Radomiu, mieście wolności i solidarności było najlepszym wyborem - zapewniał prof. Leszek Markuszewski, kierownik Ośrodka Chorób Serca i Naczyń, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych działającego w szpitalu na radomskim Józefowie.
Celem wydarzenia było spotkanie się z kibicami oraz tzw. "bieg po zdrowie", czyli propagowanie zdrowego stylu życia poprzez regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Poddali się im sami olimpijczycy. Lekarze, pielęgniarki i diagności laboratoryjni z radomskiego szpitala wykonali m.in. morfologię, EKG, echo serca, RTG i USG, były też badania okulistyczne, laryngologiczne, neurologiczne, urologiczne i ginekologiczne.
Jak przyznał Ryszard Bosek, były siatkarz, mistrz świata z 1974 roku oraz mistrz olimpijski z Montrealu z 1974 roku, regularna kontrola stanu zdrowia to podstawa. - Każdy powinien się badać niezależnie od wieku. Nie wolno się tego bać. Trzeba się badać, by w odpowiednim momencie właściwie zareagować. Przekonuję do tego i zachęcam szczególnie panie, które zapadają na choroby kobiece. To bardzo poważne schorzenia, których nie wolno lekceważyć - mówił Ryszard Bosek.
W dowód wdzięczności i uznania Mieczysław Nowicki, jako przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego wręczył prezesowi szpitala, drowi Tomaszowi Skurze, kierownikowi Ośrodka Chorób Serca i Naczyń, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych prof. Leszkowi Markuszewskiemu, radnemu Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Leszkowi Przybytniakowi oraz wiceprezydentowi Radomia, Jerzemu Zawodnikowi okolicznościowe medale, a na ręce prezesa szpitala trafiła flaga olimpijska z autografami polskich sportowców - będzie można ją wylicytować podczas balu charytatywnego, który odbędzie się 1 lutego 2020 roku. Datki zebrane podczas balu będą spożytkowane na potrzeby oddziałów pediatrycznych szpitala na Józefowie.
XV Mityng Zdrowotny z polskimi olimpijczykami odbył się pod egidą Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, Ośrodka Chorób Serca i Naczyń, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych działającego w naszym szpitalu, Towarzystwa Olimpijczyków Polskich oraz Regionalne Rady Olimpijskiej w Łodzi.