Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Szermierka w Radomiu. Idealna na czas wolny i integrację [ZDJĘCIA]

szwadron, red. cr 2015-01-29 09:00:00

W  Klubie Integracji Społecznej w Radomiu rozpoczęły się w środę „warsztaty z szermierką”. Klub wyłonił się ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Razem” działającego od ponad dziesięciu lat w Radomiu. Zrzesza i wspiera osoby niepełnosprawne z Radomia i okolic. Członkowie wspólnie pracują, uczą się życia i spędzają czas wolny.

W roli instruktorów wstąpili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia, którzy oprócz uczestnictwa w inscenizacjach historycznych, ćwiczą i propagują szermierkę. Uczniami zaś byli członkowie klubu, osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Na początku instruktorzy omówili jak wygląda szabla, szpada, floret oraz karabin szermierczy, a następnie wykonali krótki pokaz walki tymi rodzajami broni sportowej.

Następnie rozpoczęła się nauka powitania szermierczego, przyjmowania postawy szermierczej, kroków szermierczych oraz wypadu. Na sam koniec zainicjowano „pojedynki szermiercze” pomiędzy uczniami a instruktorami. Wszyscy uczniowie podczas zajęć wyposażeni zostali w maski szermiercze, plastrony ochronne i rękawice. Zaprezentowana została również sportowa zbroja do kendo, z lat czterdziestych ubiegłego wieku, jaką została podarowana przez Tomasza Niewiadomskiego – Pawłowi Łuk-Murawskiemu komendantowi grupy policyjnej i trenerowi szermierki klasycznej.

Szermierka to piękna dziedzina sportu, bardzo widowiskowa oraz emocjonującą. Może ona być także aktywną formą rehabilitacji ruchowej oraz umysłowej. Zmusza nie tylko do wysiłku fizycznego w granicach przeciętnej sprawności, nawet dla osób z zespołem Downa, ale również wymusza myślenie wyprzedzające, w tym przypadku strategiczne. „Język szermierki” w formie rekreacji ruchowej jest bardzo zrozumiały, miejscami wręcz intuicyjny np. w przypadku szermierki szablą.

Pomimo iż  w dyscyplinach Olimpiad Specjalnych nie ma szermierki, to wcale nie znaczy by grupa z Radomia, po przejściu odpowiedniego kursu, nie wykonała pokazów podczas takich zawodów. Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia, jest jedyną organizacją która organizuje w kraju pokazy szermiercze w tym zapomnianą czwartą dyscyplinę szermierczą jako była – szermierka na bagnety karabinem szermierczym, pokazy floretu klasycznego i szabli w konwencji działań szermierki Zupełną nowością są pokazy walki Jukendo, czy szermierka japońskim karabinem treningowym „mokuju”, w strojach „samurajskich”.

Więcej o grupie tutaj

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych