Ze względów bezpieczeństwa wszystkie drogi i przejścia ewakuacyjne na obiektach piłkarskich powinny być odblokowane. Organizator meczu musi zwracać uwagę na kwestię opraw meczowych, a zwłaszcza na treść napisów. Szczególny problem stanowią tzw. „sektorówki”, które często są wykorzystywane, jako element uniemożliwiający identyfikację osób łamiących prawo, m.in. odpalających race. Wnoszenie i używanie na terenie stadionu środków pirotechnicznych jest zabronione.
Należy dążyć do profesjonalizacji służb porządkowych i ograniczenia ich rotacji. Muszą być one obecne na wszystkich trybunach oraz stanowczo i natychmiastowo reagować na każde, nawet najdrobniejsze przewinienia będące w sprzeczności z prawem, bądź regulaminem stadionu. Zaleca się współpracę służb porządkowych z policją w zakresie szkoleń oraz - w razie potrzeby - uczestnictwo w procesach karnych.
Kluby piłkarskie muszą kłaść duży nacisk na odpowiednie systemy identyfikacji kibiców. Od 1 stycznia 2013 r. obowiązek ich posiadania dotyczy także klubów I ligi. Rozwiązania stosowane w tym zakresie w rozgrywkach Ekstraklasy i I ligi powinny być kompatybilne i zapewniać identyfikację osoby na podstawie biletu i przydzielonego miejsca.
Rekomendacje wojewody dotyczyły także przeciwdziałania przejawom rasizmu, nietolerancji i wulgaryzmom. Zwrócono także uwagę na potrzebę zacieśniania współpracy między klubami, policją oraz kibicami oraz konieczność zapobiegania przenoszeniu negatywnych wzorców kibicowania na rozgrywki młodzieżowe i dziecięce.
W rundzie jesiennej sezonu 2012/2013 w rozgrywkach piłkarskich wzięło udział 48 drużyn z województwa mazowieckiego na szczeblu od Ekstraklasy do IV ligi. Do zbiorowego zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego doszło m.in. podczas meczów: Legia – Polonia, Dolcan Ząbki – GKS Katowice, Błękitni Raciąż – Bug Wyszków i Radomiak Radom – Motor Lublin. Pozostałe zdarzenia miały charakter incydentalny.