W Polsce co roku około 10 tys. osób staje do walki z jedną z wielu chorób nowotworowych krwi lub szpiku. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Aktualnie w rejestrze światowym zarejestrowanych jest 26 milionów potencjalnych dawców. W Polsce jest ich ponad 940 tysięcy, w tym 830 tysięcy w bazie Fundacji DKMS Polska.
Ludzi, którzy chcą pomagać - jest coraz więcej. Wciąż są jednak pacjenci, którzy nie znajdują zgodnego dawcy. - Mnóstwo ludzi jest skazanych na cierpienie, a takie inicjatywy jak DKMS są często dla nich jedyną nadzieją. Dlatego gorąco wspieramy ideę dawstwa szpiku. Chcemy pomóc jak największej liczbie ludzi - podkreśla Mariusz Szyszko, prezes klubu Cerrad Czarni Radom.
- Dawcy szpiku ratują życie, a nie ma nic ważniejszego od ludzkiego życia. Chorują dorośli, ale też młodzież i dzieci. Dlatego zachęcamy do rejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku. To nic nie kosztuje, a może uratować czyjeś życie - potwierdza Wojciech Żaliński, kapitan radomskiej drużyny.
Kampania prowadzona jest po hasłem: "Zaserwuj komuś życie! Zostań dawcą szpiku!". Do tej pory Fundacja DKMS Polska wspólnie z PLPS S.A. zorganizowała kilkanaście akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku podczas meczów Ligi Światowej, Pucharów Polski, mistrzostw świata i meczów ligowych. Dzięki temu do bazy dołączyło ponad 3600 kibiców siatkówki.
W ramach porozumienia PLPS S.A. będzie promowała ideę dawstwa szpiku w swoich kanałach komunikacyjnych, a na meczach piłki siatkowej staną punkty rejestracyjne Fundacji DKMS Polska, gdzie będzie można dołączyć do bazy. W przypadku Radomia specjalne stanowisko w holu głównym hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji stanie 29 listopada podczas meczu Czarnych z ONICO AZS Politechniką Warszawską.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>