Trwają przygotowania do 2. Półmaratonu Radomskiego Czerwca’76. Trasa, tak jak przed rokiem, prowadzić będzie, przez centrum miasta, między innymi w pobliżu siedziby Lasów Państwowych, w której w 1976 roku mieścił się Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, przed którym zebrali się uczestnicy robotniczego protestu z 1976 roku. Przy pomniku upamiętniającym wydarzenia czerwcowe znajdować będzie się lotny finisz o puchar Solidarności. Meta biegu znajdować będzie się natomiast na miejskim stadionie przy ul. Narutowicza 9.
- Staramy się jak najlepiej przygotować do biegu – zapewnia Tadeusz Kraska, pomysłodawca biegu i jego organizator, prezes Stowarzyszenia Biegiem Radom! – Dzięki wsparciu władz miast i miejskich spółek, a zwłaszcza Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, przygotowania przebiegają sprawnie.
Nie zabraknie technicznych nowinek. Wodociągi Miejskie przygotowują profesjonalne kurtyny wodne, pod którymi przebiegać będą uczestnicy. Ustawione zostaną w trzech miejscach na trasie biegu.
Organizatorzy ponownie mogą liczyć na wsparcie wolontariuszy. W zabezpieczeniu trasy liczącej 21 km i 97,5 metra oprócz Policji i Straży Miejskiej pomagać będą uczniowie klas mundurowych z Białobrzegów, Pionek, Chwałowic, XI LO im. Stanisława Staszica w Radomiu oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.
Do faworytów drugiej edycji Półmaratonu Radomskiego Czerwca’76 należeć będą Kenijczycy. Wystartuje między innymi trzeci zawodnik na mecie ubiegłorocznego biegu, Elisha Kiprotich Sawe, który może pochwalić się rekordem życiowym w półmaratonie wynoszącym 1 godz. 2 min. i 50 sek. Pobiegną także jego rodacy Mathew Bowen Kosgei (r.ż. 1:02.58) i Joshua Maingi Mu-nywoki (r. ż. 1:03.05). Wśród kobiet o najwyższe miejsca walczyć będą Kenijki Hellen Nzembi Musyoka i Gladys Jepkurui Biwott. - Cieszymy się, że zawodnicy z tak dobrymi wynikami, chcą startować w naszym biegu, ale cieszy nas także to, że w stawce jest tak wielu radomian. Dobrze, że chcemy wspólnie, radośnie obchodzić rocznicę wydarzeń, które są powodem do dumy – dodaje Kraska.
Półmaraton Radomskiego Czerwca 76 jest pierwszą, cykliczną imprezą sportową, której celem jest uczczenie pamięci uczestników wydarzeń z przed niemal 40 lat. Jego organizatorami są gmina miasta Radomia oraz Stowarzyszenie „Biegiem Radom!”. Bieg ma przypominać radomianom, że były to wydarzenia, z których powinni być dumni. 25 czerwca 1976 roku, na ulice Radomia wyszło bowiem ponad 20 tysięcy robotników, by zaprotestować przeciwko podwyżkom cen żywności. Robotniczy bunt, chociaż został rozpędzony przez milicję, a jego uczestnicy poddani zostali represjom, zmusił władze do wycofania się z podwyżek i doprowadził do powstania szeregu ugrupowań opozycyjnych. W tym roku, 22 czerwca rozegrana zostanie druga edycja Półmaratonu Radomskiego Czerwca 76.
Wciąż przyjmowane są zgłoszenia do udziału w półmaratonie. Zgłoszeń można dokonać poprzez internetowy system, do którego dostęp znajduje się na stronach www.polmaratonradom.pl oraz www.maratonypolskie.pl. W tym roku, w czasie 2. Półmaratonu Radomskiego Czerwca’76 rozegrane zostaną mistrzostwa Mazowsza lekarzy w półmaratonie oraz mistrzostwa Polski w biegu z wózkiem.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Ponad 1000 osób w półmaratonie!
Lista zgłoszeń do 2. Półmaratonu Radomskiego Czerwca’76, który rozegrany zostanie w Radomiu 22 czerwca obejmuje już ponad 1000 nazwisk. 300 z nich to radomianie.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu