Może przeczytać nasz słowniczek. W prostych słowach postaramy się wyjaśnić to, co dla mężczyzn jest rzeczą oczywistą, a dla niektórych kobiet wygląda jak czarna magia.
Zacznijmy zatem od popularnego spalonego, który został odgwizdany przez sędziego po strzeleniu we wtorek przez Polaków pierwszego gola Rosjanom (gol nie został uznany). To sytuacja, gdy piłkarz drużyny atakującej w momencie kierowania do niego podania znajduje się na połowie drużyny przeciwnej i jest bliżej linii bramkowej przeciwnika niż piłka i przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej. Tak więc w momencie podawania piłki piłkarz, do którego piłka jest podawana, musi mieć przed sobą co najmniej dwóch piłkarzy drużyny przeciwnej (nie ma wymogu, aby jednym z nich był bramkarz).
A jak to pojęcie zostało zobrazowane w internecie? Specjalnie dla kobiet, dla których definicja nie jest do końca zrozumiała:
Zajmijmy się zatem kolejnym pojeciem: "faul": umyślne lub przypadkowe zagranie niezgodne z przepisami gry, karane zgodnie z przepisami obowiązującymi w danej dziedzinie sportu. Faulem może być popchnięcie, szarpnięcie za koszulkę. Indywidualną karą za faul jest upomnienie przez sędziego, żółtą lub czerwoną kartką. W przypadku otrzymania tej ostatniej, zawodnik musi opuścić boisko, zaś cała jego drużyna musi grać w osłabieniu. Drużyna, której zawodnik został sfaulowany, może wykonać rzut wolny lub rzut karny.
Kolejnym pojęciem jest rzut wolny. To sytuacja, kiedy po faulu lub zagraniu ręką sędzia przerywa grę i nakazuje ją wznowić drużynie poszkodowanej z miejsca, w którym doszło do złamania reguł gry. Rozróżnia się rzut wolny pośredni, czyli taki, w którym piłka przed wpadnięciem do bramki musi mieć kontakt z innym zawodnikiem niż tylko z wykonawcą rzutu, i rzut bezpośredni – gdy wykonawca może od razu strzelać na bramkę przeciwnika.
A rzut karny? Rzut karny dyktowany jest przez sędziego w wyniku faulu lub zagraniu ręką przez gracza drużyny broniącej w obrębie swojego pola karnego. Nie musi być wykonany poprzez bezpośredni strzał do bramki, ale musi być wykonany do przodu.
Kolejną ciekawą definicja jest gra z klepki. To, mówiąc najprościej, szybki sposób rozgrywania akcji. Piłkarze wymieniają między sobą mnóstwo podań aby jak najszybciej dostać się pod pole karne przeciwnika.
Rzutem sędziowskim nazywamy wznowienie gry przez sędziego po tym, jak np. piłkarz upadł na boisku nie w wyniku faulu lub jeśli na murawie pojawi się osoba nieuprawniona. Sędzia upuszcza wówczas piłkę w miejscu, gdzie akcja została przerwana.
A czym jest plaster? To określenie zawodnika, który za zadanie ma nieustanne pilnowanie najgroźniejszego piłkarza drużyny przeciwnej.
Autem natomiast nazywamy opuszczenie przez piłkę regulaminowego pola gry. Piłkę z autu wyrzuca gracz drużyny przeciwnej do tej, której zawodnik dotknął piłkę jako ostatni. Miejscem wrzutu z autu jest miejsce, gdzie piłka opuściła boisko. Podczas wrzutu piłki z autu (piłkę wrzuca się oburącz zza głowy) zawodnik może wziąć rozbieg, ale w momencie wypuszczenia piłki z rąk jego stopy muszą pozostać na boisku (oderwanie przynajmniej jednej stopy powoduje, że aut jest źle wykonany).
Ufff... mamy nadzieję, że po przeczytaniu słowniczka wszyskim kobietom łatwiej będzie zrozumieć zasady obowiązujące na boisku.