Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Na stadionach będzie bezpieczniej? Wojewoda rekomenduje

kk, MUW 2013-07-11 07:30:00

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele m.in. policji, klubów piłkarskich i samorządów. Egzekwowanie zakazu stosowania środków pirotechnicznych, ścisła współpraca z policją, obowiązkowe wdrożenie systemu identyfikacji kibiców, profesjonalny dobór służb porządkowych – to główne rekomendacje dla klubów piłkarskich przed rundą jesienną sezonu 2013/2014. Podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim podsumowano także stan bezpieczeństwa w rundzie wiosennej.

Fot. MUW

Kluby piłkarskie zobowiązane są do bezwzględnego przestrzegania własnych planów zabezpieczenia imprezy masowej, w szczególności poprzez uniemożliwianie wnoszenia i wykorzystywania pirotechniki oraz „sektorówek” służących do ukrywania się osób ją odpalających. Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa niezbędna jest także ścisła współpraca z policją i strażą pożarną w zakresie dopuszczania opraw meczowych. Powinny być one poddawane ocenie fachowca (np. strażaka), który stwierdzi, czy nie stanowią one zagrożenia dla życia lub zdrowia uczestników imprezy masowej. Ponadto, bardzo ważne jest zapewnienie drożności przejść ewakuacyjnych poprzez obecność służb porządkowych lub zmiany w organizacji wejścia na trybuny.

Obowiązek posiadania systemów identyfikacji kibiców dotyczy obecnie szczebla Ekstraklasy i I ligi, zaś od 1 stycznia 2014 r. wymogiem tym objęte będą pozostałe kluby. Wprowadzanie nowych rozwiązań często wiąże się z koniecznością modyfikacji infrastruktury obiektów. Dlatego ważne jest w tym przypadku wsparcie dla klubów ze strony samorządów.

Rekomendacje dla policji to m.in. zacieśnienie współpracy z klubami, zwłaszcza w zakresie organizacji meczów podwyższonego ryzyka. Dla klubu, którego kibice dopuścili się choćby jednego w rundzie zbiorowego zakłócenia porządku publicznego, policja powinna sporządzać każdorazowo odrębną analizę ryzyka przed każdym meczem.

Należy także dążyć do profesjonalizacji służb porządkowych na stadionie. Pomocne w tym może być wsparcie ze strony związków piłkarskich poprzez opracowanie i wprowadzenie odpowiednich standardów.

W rundzie wiosennej sezonu 2012/2013 w rozgrywkach piłkarskich wzięło udział 48 drużyn z województwa mazowieckiego na szczeblu od Ekstraklasy do IV ligi (29 na terenie działania mazowieckiego garnizonu policji, 19 na terenie garnizonu stołecznego). Odnotowano jeden poważny przypadek zbiorowego zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego na stadionie (mecz między Legią Warszawa a Górnikiem Zabrze – kibice gości zaatakowali policjantów). Najczęściej incydenty były związane m.in. z usiłowaniem wejścia na stadion po spożyciu alkoholu, posiadaniem wyrobów pirotechnicznych, niewykonywaniem poleceń służb porządkowych, czy wtargnięciem na mecz bez biletu wstępu. Łącznie podczas imprez sportowych w rundzie wiosennej policja zatrzymała 200 osób.

Pod względem bezpieczeństwa runda wiosenna minionego sezonu była bardzo udana. Współpraca policji z klubami i kibicami sprawia, że zmalała liczba przypadków zakłóceń porządku podczas meczów piłkarskich, co przełożyło się m.in. na wyższą frekwencję na stadionach – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych