Uczestnicy spotkania omawiali różne metody i sposoby przygotowania się służb do organizacji imprez o podwyższonym ryzyku. W ubiegłym roku takich imprez odbyło się pięć. - Zasadniczo, środowisko sportowe jest usatysfakcjonowane aktualnym poziomem bezpieczeństwa podczas rozgrywek organizowanych w Radomiu i jest chętne do podejmowania dalszych działań w tym celu – informuje Sekretarz Miasta Rafał Czajkowski, który przewodniczył spotkaniu.
Warto zauważyć, że w mieście wydanych jest 38 zakazów wejścia na stadiony piłkarskie dla osób, które dopuściły się zakłócenia bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego podczas imprezy sportowej. Pracownicy Agencji Ochrony posiadają zdjęcia osób, które mają zakaz wejścia na imprezy masowe, co skutecznie uniemożliwia ich wejście na stadion. Przedstawiciele radomskich klubów sportowych pozytywnie oceniają współpracę z klubami kibica. Spotkania z kibicami odbywają się cyklicznie. Godne podkreślenia inicjatywy podejmowane są przez kibiców Radomiaka Radom, którzy przygotowali paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących dzieci, uczestniczyli też w prelekcjach w szkołach podstawowych, zachęcając dzieci do uprawiania sportu. Radomscy kibice zmieniają swój wizerunek także np. poprzez organizowanie konkursów dla młodzieży. Jedną z nagród w takim konkursie był udział w meczu i nauka kulturalnego dopingu.
Niezależnie jednak od wszystkich dostrzeganych pozytywów, podczas spotkania wypracowano wnioski, których realizacja ma przyczynić się do dalszej poprawy bezpieczeństwa na stadionach. I tak, organizowane będą roczne podsumowania pracy wszystkich podmiotów związanych z organizacją i zabezpieczeniem imprez masowych. W przypadku imprez o podwyższonym ryzyku obowiązkowo dyżur z ramienia Urzędu Miejskiego pełnił będzie pracownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, który w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa uczestników imprezy masowej lub mieszkańców naszego miasta uruchomi procedury dotyczące rozśrodkowania ludności, powiadomi także i zobowiąże właściwe instytucje do udzielenia natychmiastowej pomocy w ramach posiadanych kompetencji.
W przypadku poważnego zagrożenia w centrum monitoringu umożliwiony będzie dyżur policjanta. Monitoring podporządkuje pracę nagrywania zdarzeń jego sugestiom. Komisja Bezpieczeństwa i Porządku dla miasta Radomia postanowiła także wystosować pismo do MZDiK z prośbą o przyspieszenie remontu ulicy Chałubińskiego przy stadionie MOSIR. Do czasu zakończenia remontu tej ulicy na czas rozgrywek sportowych na stadionie MOSIR Policja i Straż Miejska wydzielą jeden pas ruchu ul. Nartowicza na miejsca parkingowe.