Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Awantura o kasę. Kontrowersje wokół podziału środków dla klubów sportowych

kk, rk, współpraca: b 2013-01-10 13:48:00

Suchej nitki nie zostawił na przedstawionym przez nas wczoraj podziale środków na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży przewodniczący rady miejskiej Dariusz Wójcik (PiS). Z kolei Wiesław Wędzonka (PO) irytuje się, że podział środków nie został zaopiniowany przez Komisję Sportu i Turystyki Rady Miejskiej. Radny Bohdan Karaś (SLD) podobnie, zwraca też uwagę, że gdyby rada miejska przegłosowała jego poprawkę o zwiększeniu dofinansowania na stowarzyszenia, najprawdopodobniej podział nie wzbudziłby aż takich emocji. Magistrat broni się, że przecież podział środków nastapił w oparciu o konkretne kryteria i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dariusz Wójcik podział środków miejskich na sport, na zadania związane ze szkoleniem dzieci i młodzieży uznał wprost za niesprawiedliwy.

Wszystkie środowiska sportowe rozumieją, że jest kryzys, ale oszczędzanie powinno dotyczyć wszystkich. Tymczasem tego typu podział, jaki miał miejsce budzi mój stanowczy sprzeciw! – grzmi przewodniczący na swoim blogu. Znajduje też przyczynę takiego stanu rzeczy:

Niestety, nie ma się czemu dziwić skoro w komisji dokonującej podziału środków są niektóre osoby, które przy najlepszej nawet woli, trudno uznać za obiektywne…

Dariusz Wójcik zwraca też uwagę, że jego rozżalenie jest tym większe, bo są stowarzyszenia, w których „działają pseudospołecznicy, którzy żyją ze sportu, a nie dla sportu”.

Wyjaśniam jednocześnie, że w MKS Piotrówka, w której jestem działaczem, trenuje ponad 200 dzieci, a pieniądze pobierają jedynie trenerzy. Pozostałe osoby pracują społecznie.Tymczasem w niektórych stowarzyszeniach, nie będę wymieniał w których, osoby-prezesi pobierają pieniądze w sposób pośredni lub bezpośredni.

Na zakończenie przewodniczący pisze:

Więcej nie będę pisał, bo po takim podziale środków na szkolenie dzieci i młodzieży, odechciewa się wszystkiego, a już z pewnością działania w sporcie. Może lepiej zostawić to tym pseudospołecznikom. Zobaczymy dokąd nas doprowadzą

Ale okazuje się, że podziału w ogóle nie opiniowała Komisja Sportu i Turystyki Rady Miejskiej, co bardzo poirytowało wiceprzewodniczącego rady Wiesława Wędzonkę.

- Rada Sportu przy prezydencie, z całym szacunkiem dla tego gremium, to ciało powołane na wniosek samego wiceprezydenta Ryszarda Fałka, bo tego wymagała ustawa. Komisja konkursowa także. Ale tak naprawdę to Komisja Sportu i Turystyki, gdzie zasiadają wybrani przez mieszkańców radni, może i powinna opiniować i kontrolować propozycje przedstawione przez prezydenta – mówi nam radny zasiadający od lat w tej komisji.

Wiesław Wędzonka dodaje, że nie dziwi się zastrzeżeniom środowiska sportowego i kolegów radnych co do samego podziału.

- Na takie działania nie ma przyzwolenia radnych PO – mówi.

Z kolei radny Bohdan Karaś zwraca uwagę na fakt, że podczas prac nad budżetem miasta, komisja sportu przyjęła jego poprawkę proponującą zwiększenie środków na dotacje dla klubów o 200 tys. zł. Poprawkę jednak odrzuciła rada.

- Gdyby ta poprawka przeszła, pewnie podział nie byłby już tak bolesny – zwraca uwagę wiceprzewodniczący rady.

Jego zdaniem nie może być dalej tak, że sportem zajmują się dwa gremia – prezydencka rada sportu i komisja sportu i turystyki, ale przez lata nie spotkały się ani razu.

- Komisja sportu jest niemal kompletnie pomijana przy wszelkich podziałach środków na sport. To przykre, bowiem radni są od tego, aby recenzować poczynania wladzy - mówi radny.

Radny Piotr Kotwicki (PiS), szef komisji sportu rady miejskiej, powiedział nam:

- Sprawa nie trafiła do komisji sportu, przynajmniej ja nie widziałem takiej dokumentacji. W związku  z tym, że kluby sportowe zgłaszały mi pewne uwagi, chciałbym na początku przyszłego tygodna zorganizować spotkanie komisji i problem omówić.

Dopiero dziś w sekretariacie wiceprezydenta Ryszarda Fałka, który odpowiada za sport i kulturę fizyczną w mieście, dowiedzieliśmy się, że wczoraj odbyła się w magistracie konferencja prasowa w sprawie podziału środków. My zaproszenia na nią nie otrzymaliśmy, do kilku innych redakcji dzwoniono na kilkanaście minut przed rozpoczęciem konferencji.

W międzyczasie jednak odpowiedź na nasze pytanie w sprawie podziału środków przesłala nam Ryszarda Kitowska z Zespołu Informacji Prasowej i Publicznej Kancelarii Prezydenta.

Kryteria oceny ofert w konkursie na realizacje zadań z zakresu rozwoju sportu są opisane w ogłoszeniu konkursowym.  

W BIP są też podane ogólne zasady przyznawania i rozliczania dotacji z budżetu Gminy Miasta Radomia organizacjom pozarządowym oraz podmiotom, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie: Nie ma więc możliwości, aby stosowane były inne niż przyjęte obowiązującymi przepisami zasady oceny ofert, a więc np. przekazanie tych kompetencji do komisji sportu w Radzie Miejskiej.

Rada Sportu również nie opiniowała ofert, ale w składzie komisji konkursowej były dwie osoby wytypowane przez Radę Sportu.

W ogłoszeniu konkursowym czytamy:

V. Termin, tryb i kryteria stosowane przy dokonywaniu wyboru oferty:
1. Wybór oferty zostanie dokonany w terminie 30 dni od daty jej złożenia.
2. Postępowanie konkursowe prowadzone będzie przez Komisję konkursową powołaną przez Prezydenta Miasta Radomia. Tryb pracy Komisji konkursowej określa Regulamin pracy Komisji konkursowej zatwierdzony przez Prezydenta Miasta Radomia.
3. Komisja konkursowa dokonuje oceny wszystkich ofert złożonych w postępowaniu o udzielenie dotacji na wsparcie realizacji zadania oraz przekazuje Prezydentowi Miasta Radomia propozycję rozstrzygnięcia konkursu wraz z propozycją wysokości dotacji.
4. Ostatecznego wyboru oferty wraz z wysokością dotacji dokonuje Prezydent Miasta Radomia.
5. Decyzja Prezydenta Miasta Radomia w sprawie wyboru ofert i wysokości przyznanej dotacji jest ostateczna i nie stosuje się do niej trybu odwoławczego.
6. Z oferentami, których oferty zostały wybrane, zostaną podpisane umowy na realizację
zadania.
7. Lista oferentów, którzy przystąpili do konkursu oraz lista oferentów, którzy otrzymali dotację zostanie podana do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej i stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Radomiu w terminie 7 dni od dnia zakończenia postępowania konkursowego.

VI. Odrzuceniu podlegają oferty:
1) złożone po terminie,
2) złożone na drukach innych niż wskazane w niniejszym ogłoszeniu,
3) niekompletne (brak załączników, oświadczeń),
4) dotyczące zadania niezgodnego z ogłoszeniem konkursowym,
5) złożone przez podmiot nieuprawniony (inny niż określony w niniejszym ogłoszeniu o konkursie),
6) dotyczące zadania, które nie jest objęte działalnością statutową oferenta,
7) niespełniające wymogów zawartych w części III pkt 3 niniejszego ogłoszenia odnoszącego się do sposobu oznaczania koperty,
8) niespełniające wymogów w zakresie wysokości własnego wkładu finansowego podanego w ogłoszeniu,
9) podpisane przez osoby nieuprawnione,
10) z innych powodów (np. nie rozliczenie się z poprzedniej dotacji, toczące się postępowanie wobec oferenta, co może zagrozić realizacji zadania, brak stosownych oświadczeń i skreśleń).

VII. Oferty będą oceniane według następujących kryteriów:
1) wartości merytorycznej, spójności zakresu rzeczowego zadania z warunkami ogłoszenia oraz realizacją celów określonych w Uchwale Rady Miejskiej w Radomiu nr 216/2011 z 28 października 2011 r. w sprawie określenia warunków i trybu finansowania rozwoju sportu przez Gminę Miasta Radomia z póżn. zm.,
2) zasięgu i rangi przedsięwzięcia,
3) możliwości realizacji zadania przez oferenta składającego ofertę (zasoby organizacyjne, rzeczowe i kadrowe wykorzystane przy realizacji zadania),
4) dotychczasowe doświadczenia oferenta w zakresie realizacji zadań podobnego typu będącego przedmiotem dofinansowania oraz współpracy z Gminą Miasta Radomia (rzetelność i terminowość rozliczeń w latach ubiegłych),
5) rzetelność kalkulacji kosztów realizacji zadania w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania ; przejrzystość kosztów i zasadność kalkulacji,
6) możliwość rozwoju sportowego, posiadane warunki i ciągłość szkolenia ze szczególnym uwzględnieniem najwyższego poziomu seniorskiego lub posiadane porozumienie z klubem mającym szkolenie seniorów,
7) zdobyte punkty w rywalizacji sportowej, w ramach programu Współzawodnictwa Systemu Sportu Młodzieżowego za poprzedzający rok, na który została złożona oferta na wsparcie. W przypadku dyscyplin nie biorących udziału w ramach programu Współzawodnictwa Systemu Sportu Młodzieżowego, ocena dorobku medalowego oferenta we wszystkich kategoriach wiekowych lub poziomu sportowego,
8) liczby adresatów - beneficjentów projektu adekwatna do rodzaju zadania i  planowanych wydatków,
9) zakładane działania w stosunku do przewidywanych rezultatów.
10)wysokość środków własnych przeznaczonych na realizacje zadania.

UWAGA!
W przypadku zadania nr 2 przy ocenie oferty nie uwzględnia się kryteriów oceny określonych w pkt 6 i 7.

Informacje o tym kto i ile otrzymał środków zamieściliśmy tutaj .W piątewk w tej sprawie odbędzie się w UM konferencja prasowa.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych