Do tej pory dzięki realizacji programu w całym regionie powstało lub zostało wyremontowanych 289 obiektów sportowych. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik ta autorska inicjatywa samorządu Mazowsza cieszy się ogromną popularnością wśród beneficjentów.
– Zainteresowanie programem jest naprawdę imponujące. Tylko w ubiegłym roku wpłynęło do nas 235 wniosków, a ich wartość była trzykrotnie wyższa niż kwota, jaką przeznaczyliśmy na realizację tego programu. Taka aktywność samorządów w pozyskiwaniu środków zewnętrznych motywuje nas do działania. Dlatego programy wsparcia są już stałą pozycją w naszym budżecie — mówi marszałek.
Dla wszystkich
Jak zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc MIWIS to nie tylko inwestycja w rozbudowę infrastruktury sportowej, ale też w zdrowie mieszkańców Mazowsza.
– Dziś gimnastyka, pływanie czy jazda na rolkach nie są już zarezerwowane tylko dla młodzieży. Aktywność fizyczna stała się po prostu bardzo modna. Nic w tym dziwnego, bo to doskonały sposób na świetną kondycję, ale przede wszystkim na poprawę stanu zdrowia. Dzięki MIWIS samorządy lokalne mają szansę stworzyć miejsca, w których mieszkańcy mogą spędzać czas wolny i realizować swojego pasje – podkreśla Elżbieta Lanc.
Wicemarszałek Rafał Rajkowski podkreśla, że tegoroczna edycja programu jest szansą dla kolejnych projektów.
– To szczególnie ważne zwłaszcza teraz, gdy samorządy muszą radzić sobie ze skutkami pandemii. Wszyscy doskonale wiemy, że działania z tym związane mocno nadszarpnęły ich budżety, przez co wiele inwestycji stanęło pod znakiem zapytania. W tej sytuacji program wsparcia taki jak MIWIS jest doskonałym rozwiązaniem.
Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego zwraca uwagę, że samorząd Mazowsza od lat wspiera rozwój bazy sportowej w regionie.
– Każdy mieszkaniec powinien mieć dostęp do infrastruktury sportowej bez względu na to, czy mieszka na wsi czy w dużym mieście. Jeszcze kilka lat temu tego typu inwestycje realizowaliśmy przy udziale środków z Funduszu Totalizatora Sportowego. Z chwilą, gdy pozbawiono nas tej możliwości, a ich rozdysponowywaniem zajęło się ministerstwo, postanowiliśmy stworzyć własny program. Tak powstał Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej, który został świetnie przyjęty przez lokalne samorządy, a liczba wniosków o dotacje jest z roku na rok coraz większa.
Na co można dostać wsparcie?
O pomoc finansową mogą ubiegać się zarówno gminy, jak i powiaty z województwa mazowieckiego. Wsparcie można przeznaczyć nie tylko na budowę nowych obiektów sportowych, ale także na modernizację lub remont już istniejących, w tym m.in. hal i boisk sportowych, kortów tenisowych, skateparków, lodowisk, obiektów do uprawiania sportów wodnych, a także siłowni plenerowych, pumptracków czy też placów sportowo – rekreacyjnych (z wyłączeniem placów zabaw). Ważne by każdy obiekt zgłoszony do programu służył masowemu uprawianiu sportu i rekreacji oraz był ogólnodostępny.
Do rozdysponowania w tym roku jest 10 mln zł. Maksymalne dofinansowanie projektu nie może przekroczyć 200 tys. zł i wynieść więcej niż 75 proc. kosztów kwalifikowalnych. Ponadto każdy samorząd może złożyć tylko jeden wniosek na jedno zadanie.
Jak zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk MIWIS to szansa nie tylko dla samorządów, ale przede wszystkim dla mieszkańców.
– Na budowę boiska, kortu czy skateparku potrzebne są pieniądze. Wszyscy wiemy, że budżety gmin i powiatów nie są z gumy. Dlatego też często nie udaje się ich zrealizować, mimo że to bardzo potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców inwestycje. Rozwiązaniem w takich sytuacjach są właśnie takie programy wsparcia, jak MIWIS.
Krzysztof Grzegorz Strzałkowski radny województwa mazowieckiego, przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej w mazowieckim sejmiku zwraca uwagę na szeroki zakres działań objętych programem. –Ważnym jego aspektem jest to, że wsparcie można wykorzystać zarówno na unowocześnienie istniejących obiektów, jak i na stworzenie zupełnie nowych. Wszystko zależy od potrzeb. Dlatego też część projektów, które do nas wpływają dotyczy zakupu wyposażenia, wymiany oświetlenia czy termomodernizacji hal sportowych. Pozostałe natomiast mogą dotyczyć wybudowania od podstaw boiska do piłki siatkowej, siłowni plenerowej czy bieżni.
Nabór wniosków trwa do 22 marca br. Dokumenty można składać w formie papierowej osobiście w kancelarii ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26 lub w punktach kancelaryjnych Urzędu; za pośrednictwem poczty lub poczty kurierskiej na adres Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Edukacji Publicznej i Sportu, ul. B. Brechta 3, 03–472 Warszawa w zamkniętej kopercie z dopiskiem (Nabór Wniosków MIWIS 2020 – infrastruktura sportowa) lub w wersji elektronicznej za pomocą profilu zaufanego ePUAP.