Nauka w ramach projektu trwa dwa lata. Program ma formę zajęć teoretycznych i praktycznych. Oprócz lekcji w szkole, uczniowie uczestniczą w zajęciach na terenie jednostki patronackiej, organizowanych jako Wojskowe Dni Szkoleniowe oraz biorą udział w tygodniowym szkoleniu poligonowym. Łącznie to 185 godzin lekcyjnych edukacji wojskowej.
Powyższe zajęcia odbywają się przy wsparciu i na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz innych instytucji patronackich podległych MON, a są prowadzone przez profesjonalistów - instruktorów wojskowych. Co ważne, uczniowie mają dostęp do obiektów i sprzętu wojskowego.
Jak informuje Katarzyna Kołodziejska, dyrektor szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego, absolwenci po zakończeniu udziału w ministerialnym projekcie mają ułatwioną drogę do podjęcia pracy i kariery w służbach mundurowych oraz w siłach zbrojnych RP. - To m.in. możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej, preferencje w naborze do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej, dodatkowe punkty rankingowe podczas rekrutacji na studia wojskowe, uzyskanie stosownego certyfikatu Ministerstwa Obrony Narodowej - wylicza dyr. K. Kołodziejska.
Korzyści jest oczywiście znacznie więcek, np. udział szkoły w programie Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe pozwolił dwóm grupom uczniów uczestniczyć w międzynarodowych obozach szkoleniowych Baltic Guards: w 2018 r. na Łotwie oraz w 2019 r. w Wielkiej Brytanii. Młodzież nie tylko zrealizowała intensywny kurs z działań strzeleckich, taktycznych i bojowych, ale miała możliwość poznać bratnie NATO-owskie kraje oraz doskonalić język angielski.
Dotychczas z programu skorzystało 66 uczniów klas mundurowych liceum i technikum ZDZ. W styczniu 2021 r., gdy dobiegnie końca trwająca obecnie 3. edycja pilotażu, liczba ta powiększy się o kolejne 62 osoby.