Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Zapisy nauczycieli na szczepienia od 8 lutego

dm, onet.pl 2021-02-05 08:25:00

- 6 lutego pierwsza dostawa 120 tys. szczepionek AstraZeneca dotrze do Polski; do końca lutego do naszego kraju powinno trafić około miliona sztuk. W poniedziałek (8 lutego) rozpoczną się zapisy nauczycieli, którzy będą chcieli zaszczepić się przeciw COVID-19 - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

- Nauczyciele i opiekuni będą szczepieni w szpitalach węzłowych. Szczegóły będą ustalane między dyrekcjami szkół i szpitali. Za tydzień w piątek odbędą się pierwsze szczepienia. Mamy nadzieję, że w ciągu miesiąca uda nam się zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do dalszych grup z etapu 1c, czyli funkcjonariuszy służb mundurowych - podkreślił szef KPRM.

Dworczyk zwracał uwagę, że "pojawiły się informacje w związku z wypowiedziami - w najlepszym razie nieprecyzyjnymi, a często można odnieść wrażenie, że sformułowanymi w złej woli - że jest jakaś różnica pomiędzy szczepionkami". Pojawiło się - mówił - "wartościowanie szczepionek".

- Chciałbym bardzo jednoznacznie powiedzieć i powtórzyć za Radą Medyczną, która działa przy premierze Mateuszu Morawieckim, że nie ma lepszych i gorszych szczepionek - podkreślił szef KPRM. - Wszystkie szczepionki, które zostały dopuszczone do używania na terenie Unii Europejskiej są w 100 proc. bezpieczne - zaznaczył. Dodał, że szczepionki te "różnią się poszczególnymi parametrami, ale są w 100 proc. bezpieczne i skuteczne".

Dworczyk nawiązał podczas konferencji prasowej do danych, jakie pojawiły się na stronie internetowej magazynu medycznego "Lancet". - Jak wynika z tych publikacji, szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana przez AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim wykazała 100 proc. skuteczności preparatu w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby, hospitalizacji i śmierci - powiedział minister.

Dodał, że ta szczepionka ma skuteczność 76 proc. po upływie trzech tygodni od podania pierwszej dawki i utrzymuje się tak do podania dawki drugiej.

W tym kontekście Dworczyk zaapelował o odpowiedzialność, jeśli chodzi o wypowiedzi, zwłaszcza osób publicznych. - Oddajmy w tej sprawie głos naukowcom, lekarzom. Wszyscy, którzy są zainteresowani, aby więcej dowiedzieć się na temat poszczególnych szczepionek, ich parametrów, sposobu działania, namawiamy, aby korzystać ze źródeł naukowych, a nie opierać się na wypowiedziach, które czasami mają niewiele wspólnego z rzeczywistością - mówił Dworczyk.

Kolejność szczepień wśród nauczycieli

- W pierwszej kolejności proponujemy szczepienia nauczycielom, którzy w tej chwili pracują w szkołach w trybie stacjonarnym - powiedział Dworczyk. - Jak się będzie kończyła ta grupa szczepić, od razu zostaną włączeni do szczepień wszyscy pozostali nauczyciele – zaznaczył.

Z informacji zamieszczonej na Twitterze MEiN wynika, że w pierwszej kolejności szczepieni będą m.in. nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela i pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu oraz pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych.

- Jeśli chodzi o nauczycieli powyżej 60. roku życia, to oni są zakwalifikowani do grupy seniorów i dopiero wtedy będą szczepieni wraz ze swoją kohortą wiekową. W tej chwili szczepimy nauczycieli do 60. roku życia, są wystawiane skierowania i ta grupa, podobnie zresztą jak funkcjonariusze policji i kolejne grupy poza seniorami, będą mogły korzystać ze szczepionki AstraZeneca - poinformował Dworczyk.

Minister Czarnek zachęca nauczycieli do szczepień

Szef MEiN Przemysław Czarnek mówił na konferencji prasowej, że od przyszłego tygodnia, od poniedziałku, każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, może zgłosić się do dyrektora swojej szkoły.

A dyrektorzy - jak kontynuował - korzystając z Systemu Informacji Oświatowej będą mogli "jednym kliknięciem" zgłosić i zarejestrować nauczyciela do szczepienia. - A następnie przez tych samych dyrektorów placówek oświatowych będzie komunikat dla nauczycieli, kiedy i gdzie mają się zgłosić już do szczepienia - mówił Czarnek.

Podkreślał, że procedura jest bardzo prosta i wystarczy, że nauczyciele zgłoszą się do swoich dyrektorów.

Czarnek mówił, że w pierwszej kolejności możliwość szczepienia będzie oferowana nauczycielom wychowania przedszkolnego, osobom zatrudnionym jako pomoc nauczyciela, pomoc wychowawcy, nauczyciele klas 1-3 szkół podstawowych, nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, oraz pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych.

- To są wszyscy nauczyciele, którzy dzisiaj pracują w systemie stacjonarnym - podkreślił Czarnek. Zachęcał nauczycieli, żeby już w kutym skorzystali z możliwości zaszczepienia się przeciw COVID-19.

O kwestię szczepień pozostałych pracowników szkół - woźnych, czy obsługi kuchni, Czarnek został zapytany na czwartkowej konferencji prasowej. Minister zaznaczył, że w grupie pierwszej Narodowego Programu Szczepień zapisani są nauczyciele. - Koleje grupy zawodowe będą obsługiwane w dalszej kolejności - poinformował.

Szczepienia a powrót dzieci do szkół

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był pytany, czy od poziomu wyszczepialności nauczycieli uzależnia powrót dzieci klas starszych do szkół.

- Jeśli chodzi o nauczycieli klas I-III i pozostałych, w pierwszej kolejności, w przyszłym tygodniu, chcemy kierować ofertę szczepień dla tych nauczycieli, którzy dziś pracują już w trybie nauki stacjonarnej, a zatem są to nauczyciele klas I-III, wszyscy, którzy są ujęci w planie lekcji i w trybie stacjonarnym pracują. Natomiast w kolejnych tygodniach będziemy mogli szczepić kolejne grupy nauczycieli z klas wyższych IV-VIII oraz z klas szkół ponadpodstawowych - poinformował Czarnek.

Podkreślił, że powrót do szkół nie jest uzależniony od szczepień, a decyzja ta zależy od "wielu czynników".

- Nie uzależniamy powrotu do szkół od zaszczepienia nauczycieli, tak jak nie uzależnialiśmy powrotu do szkół klas I-III od zaszczepienia nauczyciel klas I-III. Decyzja o tym, czy kolejne roczniki uczniów wrócą do szkół, decyzja, która będzie podejmowana na najwyższym szczeblu przez premiera, zależy od wielu czynników, w tym od tego, co dziś dzieje się w szkołach, od tego, czy dziś nie rozprzestrzenia się koronawirus wśród dzieci i nauczycieli, od tego, jakie będą wyniki testów, które będą przeprowadzane w przyszłym tygodniu - mówił Czarnek.

Jak dodał, "to są wszystkie czynniki, które razem będą brane pod uwagę, również przez epidemiologów i wirusologów, którzy będą wydawali opinię w tej sprawie dla premiera Mateusza Morawieckiego".

Zakończono szczepienia w DPS-ach

Od 8 lutego opiekunowie w żłobkach, klubach dziecięcych, ale także pracujący w pieczy zastępczej będą mieli możliwość zapisywania się na szczepienia – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W czasie konferencji prasowej szefowa MRiPS powiedziała, że etap szczepienia mieszkańców i pracowników DPS-ów jest już za nami. - Ta sytuacja gwarantuje stabilność w DPS-ach - oceniła minister. Jak dodała, "zaczynamy mieć także stabilność wśród seniorów - wiemy, że jest to grupa najbardziej narażona na ciężkie zachorowania i cięższy przebieg choroby, niż u ludzi młodych".

- Zależy nam na tym, żeby tak jak nauczyciele, opiekunowie w żłobkach, klubach dziecięcych, ale także pracujący w pieczy zastępczej mieli możliwość zaszczepienia się w pierwszej grupie - powiedziała minister Maląg. Zaznaczała, że "jest to 51 tys. osób, prawie 8 tys. placówek".

Zapowiedziała, że "od 8 lutego - czyli od najbliższego poniedziałku pracownicy będę mogli poprzez swoich pracodawców, czyli poprzez dyrektorów być zgłaszani". - Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa będzie wywieszony stosowy formularz - poinformowała Maląg.

- Apeluję do państwa, abyście zainteresowali się i zechcieli się zaszczepić. To jest możliwość, którą państwu stwarzamy abyśmy bezpiecznie mogli powrócić do normalności - oświadczyła szefowa MRiPS.

Rada Medyczna przy premierze rekomenduje szczepienia u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy 1c, m.in. nauczycieli poniżej 60 lat, preparatem firmy AstraZeneca. Nauczycieli - powyżej 60 lat - Rada zaleciła szczepić zarejestrowanymi preparatami Pfizer/BioNTech i Moderny.

Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła na rynek UE szczepionkę AstryZeneki. Jak wynika z charakterystyki tej szczepionki, podaje się ją osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że "obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych".

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych