Jak już pisaliśmy tutaj, magistrat zdecydował się na przebudowę Placu Jagiellońskiego według koncepcji pracowni Embi Architektura z Radomia. Przyjrzyjmy się jej najważniejszym rozwiązaniom
Ulice
1. Koncepcja zakłada zamknięcie ulicy Focha od strony obecnego placu. Odcinek tej ulicy między pawilonem kwiaciarek o domem handlowym Senior zostanie wyłączony z ruchu kołowego. Ten ruch będzie się odbywał jezdnią wzdłuż południowej pierzei Pl. Jagiellońskiego i łączył się z ulicą Kelles-Krauza za pawilonem kwiaciarek.
2. Zamknięta też będzie ul. Keles Krauza, która od strony wschodniej będzie się kończyć na wysokości obecnych miejsc parkingowych przed budynkiem teatru.
Parkingi
1. Podziemny na 200 samochodów. Z zaślepionego końca ul. Kelles-Krauza na wysokości wejścia do teatru będzie zlokalizowany pierwszy wjazd do parkingu podziemnego, który znajdzie się pod obecną płyta placu. Drugi wjazd będzie prowadził śladem obecnego wjazdu przed front teatru od strony ul. Pileckiego. Z parkingu ma prowadzić bezpośrednie przejście do holu teatru. Drugie wyjcie dla pieszych znajdzie się od strony ul. Struga w okolicach kładki dla pieszych i przystanki]u autobusowego.
2. Parking dla autokarów. Dla niego wytyczono miejsce za teatrem, na placyku za przystankiem autobusowym przy Pileckiego. Ma się tam mieści cztery autokary.
Niecka wodna i fontanny
Jak zapewniają specjaliści z Embi Architektura, a wiceprezydent Konrad Frysztak powtarza za nim to ma być „najnowocześniejsze rozwiązanie w Europie a może i na świecie”. Poza wodotryskami zaplanowano multimedialne pokazy „światło i dźwięk”. Możliwe ma być nawet wyświetlanie na płaszczu wodnym filmów w jakości HD.
Zieleń
Główny rezerwuar roślinności zaplanowano na terenie obecnego parku za Seniorem. Przejdzie on oczywiście rewitalizację, planowane są też nowe nasadzenia.
Ciągi komunikacyjne
1. Główne oś placu i jego aleję wytyczono od wejścia do teatru, prostopadle w stronę ulicy Malczewskiego (oczywiście nie dochodząc do niej). Z drugiej strony osi znajdzie się pomnik Kazimierza Jagiellończyk, którego budową zajmuje się komitet społeczny. W koncepcji wskazano tylko jego lokalizację. To jak będzie wyglądał stanie się przedmiotem osobnego konkursu.
2. Przejścia dla pieszych. Zaplanowano dwa w poziomie jezdni. Przywrócone zostanie, tak postulowane przez radomian od chwili otwarcia Galerii Słonecznej, przejście przez ul Struga przy skrzyżowaniu z Chrobrego i Pileckiego. Drugą, nową zebrę zaplanowano też przez Struga, między planowanym placykiem przed pomnikiem Kazimierza Jagiellończyka a placykiem przed bocznym wejściem do galerii.
3. Pozostałe. Główna płyta placu pozostanie otwarta. W części zielonej wytyczone zostaną alejki i miejsca do odpoczynku.
Miejsce na budynek użyteczności publicznej
Zarezerwowano je vis a vis frontu Galerii Słonecznej. W gronie architektów i urbanistów trwają dyskusję, czy zamykać plac od tej strony, czy też pozostawić tę przestrzeń otwartą. Można by w tedy urządzić w tym miejscu np. scenę, czy mały amfiteatr na potrzeby imprez plenerowych.
Mała architektura
Na razie ogólnie planuje się klomby, ławeczki, kamienne kule, tablice informacyjne, miejsca zabaw w parku.
Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna przejdzie teraz konsultacje społeczne, które mogą doprowadzic do zman w tym dokumencie. Więcej o tym i wizualizacje nowego Placu Jagiellońskiego tutaj.