- Nowoczesne miasto to nie tylko hala widowiskowo-sportowa, stadion, czy drogi. Jakość życia to także bardzo dobra polityka senioralna. Obecnie co czwarty mieszkaniec Radomia ma ponad 60 lat. To pokazuje przed jakim wyzwaniem stoi nasze miasto - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Program został podzielony na trzy części: „Siła w seniorach zdrowych”, „Siła w seniorach bezpiecznych” i „Siła w seniorach aktywnych”. W każdej z nich znalazły się działania, które miasto już prowadzi, a także te, które są w najbliższych planach. Miasto przygotowuje się m.in. do uruchomienia w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym pierwszej w Radomiu specjalistycznej Poradni Geriatrycznej.
- Wysyłamy informację do Narodowego Funduszu Zdrowia i rozpoczynamy poszukiwanie lekarza specjalisty. Chcemy, by poradnia rozpoczęła pracę jak najszybciej - zapowiada wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
Kolejna nowość to utworzenie Centrum Aktywności Seniorów, które będzie się mieściło w budynku przy ulicy Traugutta 31/33. Osoby starsze będą mogły uczestniczyć w zajęciach muzycznych, teatralnych i kulinarnych. Będzie też gimnastyka relaksacyjna i spotkania integracyjne. W Centrum Aktywności Seniorów planowane jest również uruchomienie punktu konsultacyjnego, gdzie będzie można korzystać m.in. z porad prawnych oraz spotkać się z psychologiem, terapeutą uzależnień, policjantem czy strażnikiem miejskim. Z myślą o bezpieczeństwie najstarszych radomian, miasto chce wyposażyć osoby narażone na zatrucie tlenkiem węgla w czujniki czadu.
- To będzie działanie długofalowe, ale pierwsze pieniądze na ten cel planujemy zarezerwować już w przyszłorocznym budżecie miasta. Sądzę, że w ciągu kilku lat zapewnimy takie czujniki wszystkim seniorom, którzy mają u siebie piecyk gazowy lub piec węglowy - informuje prezydent Witkowski.
Miasto zamierza jednocześnie kontynuować wszystkie dotychczasowe działania na rzecz najstarszych mieszkańców Radomiu. - Cały czas funkcjonuje Radomska Karta Seniora, która upoważnia do korzystania z wielu zniżek w miejskich placówkach, a także w sklepach i punktach usługowych. Posiadacze karty mogą też kupić roczny bilet autobusowy na wszystkie linie za 100 złotych - przypomina wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
Funkcjonuje również Dom „Senior+”, Uniwersytet Trzeciego Wieku, oraz kluby seniora, w których odbywają się zajęcia muzyczne, plastyczne i wiele innych. Organizowane są także spotkania integracyjne, pogadanki dotyczące zdrowia, w tym zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Latem seniorzy mogą uczestniczyć w imprezach z cyklu „Taniec pod gwiazdami”. Regularnie odbywają się również zajęcia ruchowe oraz prozdrowotne akcje profilaktyczne.
Miasto sukcesywnie likwiduje też bariery architektoniczne. Przykładem są zakupy niskopodłogowych autobusów oraz budowa podjazdu i montaż windy ułatwiającej dotarcie do sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej.
- Za działania podejmowane na rzecz seniorów jesteśmy chwaleni w całym kraju. Na tym jednak nie poprzestajemy i podejmujemy kolejne wyzwania - podsumowuje prezydent Radomia.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>