W Radomiu głosujemy w 114 obwodowych komisjach wyborczych. Do wyborów uprawnionych jest 29 mln 994 tys. 623 Polaków. Wybory odbywają się w 27 286 obwodach głosowania. Wyborcy przebywający za granicą zagłosują w jednym ze 203 obwodów głosowania utworzonych w polskich placówkach dyplomatycznych i wybierają kandydatów z okręgu warszawskiego (obejmującego Warszawę i okalające ją powiaty).
Żeby w wyborach oddać ważny głos, trzeba postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania. Znak "X" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.
Komisji w lokalu wyborczym trzeba przedstawić dokument tożsamości - dowód osobisty lub inny dokument z fotografią, który umożliwi potwierdzenie tożsamości. Mogą to być np. paszport, legitymacja szkolna, książeczka wojskowa. Wyborca korzystający z zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania, komisje dopisują do spisu wyborców.
W wyborach do PE startuje 866 kandydatów, w tym 404 kobiety. O jeden mandat ubiega się średnio 17 kandydatów. Średnia wieku kandydatów - 46 lat. Najmłodszy ma 21 lat, najstarszy - 80.
W wyborach 2019 do Parlamentu Europejskiego w Polsce wybieramy 52 europosłów, o jednego więcej niż poprzednio. Nową liczbę w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu, po brexicie nie będzie już brytyjskich posłów.
Jednak wybory w Wielkiej Brytanii odbywają się i wszystko wskazuje, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej, na początku lipca, Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Unii Europejskiej. Dlatego w nowym europarlamencie Polska będzie miała 51, zamiast 52 posłów. Zastosowane zostaną przepisy specjalnej ustawy, wskazującej, który z wybranych posłów nie dostanie mandatu.