Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Woda dla wszystkich. Dziś Światowy Dzień Wody

cir 2019-03-22 08:08:00

Światowy Dzień Wody to moment, w którym warto zwrócić uwagę na jej zasoby. W Radomiu możemy cieszyć się dobrą wodą prosto z kranu, ale nie tylko o wysoką jakość kranówki chodzi. Teraz Wodociągi Miejskie chcą zatrzymać w mieście wodę opadową, to element walki ze zmianami klimatu.

Każda ilość wody zatrzymanej na terenie miasta to wartość dodana dla środowiska i jakości życia mieszkańców. Bo będzie gdzie spacerować, będzie lepsza jakość powietrza, a także efekty wizualne

Światowy Dzień Wody ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 1992 r. Ideą obchodów tego dnia jest uświadomienie społeczności międzynarodowej ogromnego wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną. Dzisiejszy dzień ma nam uświadomić, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkim zagrożeniem może być spadek jej zasobów.

W tym roku hasłem przewodnim święta jest „Dostęp do wody dla wszystkich”. Obchody tegorocznego Światowego Dnia Wody mają przyczynić się do rozwiązania problemu związanego z kryzysem wodnym poprzez wyjaśnienie powodów, dla których tak wiele ludzi jest marginalizowanych w zakresie dostępu do wody.

W Radomiu wszystkim, co związane z wodą zajmują się Wodociągi Miejskie. W naszym mieście możemy cieszyć się zdrową wodą prosto z kranu. To efekt rozbudowy i modernizacji sieci wodociągowej, którą miejska spółka prowadzi już od ponad dziesięciu lat. To inwestycja warta kilkaset milionów złotych.

W jej ramach mamy nie tylko zmodernizowaną sieć, ale gruntowną przebudowę przeszła też oczyszczalnia ścieków. Dzięki temu woda, która wypływa z oczyszczalni do Pacynki, teoretycznie nadaje się do picia. Dzięki tym inwestycjom Wodociągi Miejskie dołączyły do grona firm prowadzących nowoczesną i ekologiczną gospodarkę wodno-ściekową.

Ale przecież nie chodzi tylko o wodę w kranie. Dlatego Wodociągi Miejskie od kilku lat wychodzą też na ulice Radomia. - Dbamy o komfort mieszkańców naszego miasta systematycznie ustawiając zdroje wodne w radomskich parkach oraz innych miejscach, gdzie radomianie spędzają wolny czas - mówi Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów Miejskich.

Zdroje wodne, z których możemy napić się my, ale także nasze psy, stoją m.in. w Leśniczówce i na deptaku. Ze zdrowej i bezpłatnej wody korzystają także uczniowie radomskich szkół. W nich Wodociągi Miejskie ustawiają dystrybutory. Są podobne do tych z dużymi baniakami wody, ale te są podpięte do miejskiej sieci wodociągowej. Uczniowie mogą się napić wody w każdej chwili.

Nie chodzi jednak tylko o wodę do picia. Ilość wody w mieście na bardzo duży wpływ na klimat. Miasta przez skoncentrowaną zabudowę stały się wyspami ciepła. Jest bardzo dużo nieprzepuszczalnych powierzchni, które akumulują ciepło i nie przyjmują wilgoci, wody. System kanalizacji deszczowej odprowadza wody szybko poza miasto i dlatego temperatura bywa w nim wyższa nawet o 7-9 stopni niż na innych terenach.

Strategia projektu Life polega na podczyszczeniu wód opadowych oraz roztopowych i spowolnieniu ich przepływu poprzez retencjonowanie, a także przez elementy błękitno-zielonej infrastruktury, jak zielone dachy czy ogrody deszczowe. Zatrzymanie wody w mieście jest konieczne, aby nie było podtopień i powodzi, żeby poprawić stosunki wodne, zapewnić przepływ wody w okresach suszy. Każda ilość wody zatrzymanej na terenie miasta to wartość dodana dla środowiska i jakości życia mieszkańców. Bo będzie gdzie spacerować, będzie lepsza jakość powietrza, a także efekty wizualne.

Pierwsze duże prace związane z programem Life możemy obserwować na Borkach, gdzie na oczyszczenie czeka zalew.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych